Uit Oudkarspel werd later door de Municipaliteit gemeld: Natuurlijk kreeg men iets vergoed voor de inkwartiering, een gulden per week. En voor ondergebrachte paarden werd ook iets betaald. Althans dat stond in de voorschriften. Of deze altijd correct werden nageleefd Vermoedelijk moesten de betrokken dorpsbesturen het in eerste instantie betalen en konden die het declareren bij de toenmalige regering. Maarde dorpsbesturen hadden weinig in kas en met het Departementaal Bestuur was het weinig beter gesteld. Verder was het de vraag of de gegeven vergoeding voldoende was. Door de aanhoudende inkwartieringen en de daaruit voortvloeiende bezigheden hadden we dag noch nacht rust. Onze secretariepapieren brachten we voor de komst der vijanden in veiligheid op het stadhuis te Alkmaar en daar zijn ze nog in bewaring. Alle huizen waren opgevuld met militairen. Wij vergaderden achter een huis of schuur onder den bloten hemel. Om de meest dringende zaken af te doen lieten we ons eigen werk enige tijd in de steek. Op blz. 109 is een gedeelte van een op 13 september 1799 gedateerde brief weergegeven Het gemeentebestuur van Bergen doet daarin zijn beklag bij het Departementaal bestuur over het gedrag van de daar ingekwartierde Franse soldaten. Er staat: Wij zijn in de verplichting UL (ULieden) noopens de toestand van ons Dorpe en Inge- zeetenen, wecgens de Inquartienng van de Franse Trouppes. kennis te moeten geeven; de gem.(eldc) Trouppes Leeven alhier niet als onse Bondgenooten en Vrienden; maar volstrekt alsof dezelve als Vijanden hier verscheenen zijn; de Leeden van de Municipaliteit moeten de Inquartiering onder allerhande bcleedigingen zoo goed zij kunnen ten uitvoer brengen; en zijn desweegens hoegenaamd geen Mees ter; vervolgens werd alles weggenoomen wat voor handen is, als Koey. 2 Schaapvee etc. Ook hebben de Fransche Soldaten de Stoutheid om wanneer een Wed(uwe) haar wooning heeft veriaeten, haar direct daarvan meester te maeken. de kasten open breeken dat het geen wat iemand nog bezit ten eenemaal ruïneeren, ook beginnen zijl.(lieden) thans in preeentie der eigenaar off inwooner eene volstrekte plundering aan te richten en zodani ge verwoestingen 108

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 112