Deze heren verdeelden de stad in een aantal wijken en probeerden de last zo evenwichtig mogelijk op de burgers te laten drukken. En dachten ze einde lijk alles te hebben geregeld, dan gebeurde het vaak, dat opnieuw een nieuw blik militairen was open getrokken en stond er weer een honderdtal op de stoep. In de Alkmaarsche Courant werd bekend gemaakt dat het Stadsbestuur had gemerkt dat veel ingezetenen uit 'vreesachtigheid' de stad hadden verlaten. Indien er geen maatregelen zouden worden genomen zou de last van de inkwartiering op de 'blijvers' nog zwaarder drukken. Vandaar dat was be sloten om ook in de verlaten huizen militairen onder te brengen. In ieder geval het aantal dat in woningen van dezelfde omvang werd ingekwartierd, indien nodig, een groter aantal. 'Aldus gearresteerd door het Administratief Bestuur voornoemd op den 31stc Augustus 1799, het 5dc Jaar der Bataafsche Vrijheid, en op den lsten September daaraan volgend gepubliceerd en geaffermeerd. Op de afgebeelde voorpagina van Alkmaarsche Courant dd. maandag 9 september 1799 valt te lezen dat sommige Alkmaarse burgers buiten de pot pisten... Het Stadsbestuur (de officiële naam was toen het Administratief Bestuur was hierover uiterst verontwaardigd en maakte daarom een gemeentelijke verordening (een keur) en vertelde daarin dat aan de Franse soldaten brood- en vlees rantsoenen*1 werden uitgereikt. Ze moesten dit voedsel afgeven aan het gezin, waarbij ze in de kost waren. Sommige burgers pro beerden echter het voedsel voor een zacht prijsje van de militairen te kopen. Stelde een soldaat prijs op een zakcentje, dan ging dit uiteindelijk ten koste van de mensen, bij wie hij was ingekwartierd, want die moesten ervoor zor gen dat hun gast voldoende te eten en te drinken kreeg. Geen wonder dat de straffen, waarmee het Stadsbestuur dreigde, niet mals waren: 25,- was toen het maandloon van een arbeider. Vermoedelijk waren er genoeg men sen die de boosdoeners graag wilden verraden, want de verklikker kreeg voor het aanbrengen ruim acht gulden. 106 (van dezelfde brood- en vlees rantsoenering konden enkele maanden later ook door de invasie ernstig gedupeerde burgers profiteren)

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 110