BIJ KLIN NUMMER 13. In deze Klin komt het jaar 1898 uitvoerig ter sprake Om meerdere redenen Allereerst omdat het voor veel van de toen in St.Pancras levende personen een zeer bijzonder jaar was Zij begonnen toen aan een voor hen risico-volle onderneming: ze richtten hun eigen school op, maar waren voor dit bezit ook ten volle aansprakelijk Mijn binding met de christelijke school bracht mee dat ik me zelf meermalen heb afgevraagd, hoe de Pancrassers dit jaar beleefden. Ik besefte dat lang niet iedereen blij is geweest met de komst van die school en natuurlijk was meester Kempers één van hen: als hoofd van de openbare school moest hij een aantal leerlingen aan de nieuwkomer afstaan. En ongetwijfeld was hij niet de enige Ik heb de Alkmaarse courant van dat jaar nagevlooid op de berichtgeving over St.Pancras. 'k Vond slechts één kort berichtje over de nieuwe school, nl. de benoeming van het eerste hoofd, de heer J. ten Hoeve. Vermoedelijk moet de oorzaak van de magere berichtgeving omtrent de 'fijne' school niet worden gezocht bij de redactie in Alkmaar - maar bij de correspondent van deze krant, een of andere Pancrasser, die wat vaardig met de pen was en het nieuws uit St.Pancras doorgaf aan het kantoor te Alkmaar Deze correspondent was beslist geen 'fan' van de bijzondere school. Verhalen over de stichting van christelijke scholen leerden me, dat dit als regel een zaak was van "de kleine luyden" (arbeiders, kleine zelfstandigen, middenstanders die met moeite het hoofd boven water wisten te houden). Ze hadden met centen, stuivers en dubbeltjes het benodigde kapitaal bijeen ge bracht. In St Pancras is het niet anders geweest: Van hogerhand werd het advies van de Pancrasser burgemeester ingewonnen aangaande een rechtspersoonlijk heid aanvrage van de pas opgerichte vereniging In zijn antwoord van 25 januari 1898 schreef Van der Vijzel om.: 1 Ljcinoificvjyc)*

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 5