handeld en dat de drie andere, nog zieke kinderen, naar alle waarschijnlijk heid de aanval van typhus wel te boven zouden komen. Waarom bemoeiden de Alkmaarse commissieleden zich met dit Oudorpse geval Het antwoord ligt voor de hand: Typhus is een besmettelijke ziekte en ze probeerden zoveel mogelijk de een of andere epidemie te voorkomen. In de vorige eeuw moest iedere gemeente jaarlijks verslag doen aan Haarlem over de gang van zaken in de gemeente. Een van de vaste onderwerpen van het gemeentelijke jaarverslag was de gezondheidstoestand in het voorbije jaar. HEERSCHENDE ZIEKTEN In de Pancrasser jaarverslagen van 1843, 1844 en 1845 werd vermeld: schreef men: Alkmaar meldde dat daar inl846 meer dan normaal 'besmettelijke koortsen' hadden geheerst. Een andere besmettelijke ziekte was de cholera, een uit de tropen afkomstige ziekte, die vooral werd overgebracht door ziektekiemen aanwezig in de fae- caliën van cholera-patiënten. Omdat de menselijke behoeften vaak geloosd werden in het water was het gebruik van besmet drink- of afwaswater vaak de aanleiding tot het ziek worden. Maar aanvankelijk tastte men nog volle dig in het duister omtrent de oorzaak. In 1832 openbaarde de cholera zich voor het eerst in ons land. Wel wist men reeds van het bestaan der ziekte. "Er deden zich hier geen heerschende besmettelijke) ziekten voor. Over 1846 (in dit jaar constateerde Van der Sluys het boven beschreven typhus geval) "ofschoon deze gemeente ook gedeeld heeft in de geheerscht hebbende ziekte moet echter met dankbaarheid worden erkend dat dit hier in vergelij king met andere plaatsen in ligten graad is geweest. En het getal der over ledenen is zelfs beneden dat van gewonen jaren 43

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 47