De Alkmaarse dokter Van Leeuwen, lid van de commissie, ging vervolgens eens in Oudorp kijken en zag, dat Van der Sluys naar beste weten had ge- 42 Beiden hieven van tijd tot tijd een zeer pijnlijk gekerm aan, hetgeen bleek te ontstaan door de zeer grote gevoeligheid der buik, die meteoristisch was opgezet en allerpijnlijkst, zodat de lichtste betasting niet verdragen werd. Over het gehele lichaam was calar mordat aanwezig, de pols was zeer snel, klein en enigszins hard, de ademhaling door de droogte en gevoeligheid der muieana moeilijk en hijgend. Urin(e)? kon ik niet te zien krijgen, doch de leden(?) waren zeer dun, waterachtig donkerbruin, bijna zM'art en gaven een stank van zich. Nadat ik deze verschijnselen nauwkeurig had onder zocht schreef ik het volgende voorschrift Rp. Pulv. Garab. Drop, acid muri- at oc.scrj,syn.Rom het uur een lepel. Uitwendig wassing met azijn en koudeop de buik. Met deze middelen ben ik voortgegaan, dan eens met deze, dan eens met gene kleine wijziging. Ook de vrouw werd na verloop van een paar dagen door dezelfde ziekte aangedaan, even ook als nog drie andere kinderen, welke ik allen met rot- tingwerende middelen behandel. De cortez phoe gaarne ik die ook zoude gebruiken is evenals alle prikkelende en versterkende middelen door de typhus ab Niettegenstaande deze behandeling zijn achtereenvolgens de vrouw en de twee kinderen door het geweld der ziekte bezweken, de drie overigen zijn echterdog iets beter. Alsheb ik een gitonische berooking beproeft doch de hierdoor ont wikkelde Chlor dampen prikkelden te sterk, waarom ik Chlor. Sod. leg op eene schaal in de kamer heb gezet, de grootste zindelijkheid wordt zooveel mogelijk in acht genomen. Tijdsgebrek, welke ik hier door buitengewone drukte in de praktijk ont staande, doet mij UED. (=Uw Edele) een beknopt verslag geven, dan ik wel anders wilde. Is het niet voldoende, wees dan zoo goed en verwittig mij hiervan en ik zal mij beijveren om UED. meer omstandig de zaak te kennen te geven. WelEA Heer, Uw We/EDA. Dw. Dienaar en vriend N. v. d. Sluys, Heel mester t.p. I.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 46