boekt voor de medische zorg en af en toe wordt de naam van een niet plaat selijke medicus genoemd. Helaas gebeurde dit niet altijd even duidelijk De diakenen volgden een soort rouleringssysteem wat betreft het 'in handen hebben van de 'buul'. Deze dia ken had tevens de taak om alle inkomsten en uitgaven te noteren in het kas boek Iedere diaken had zijn eigen methode van boeken en omschrijven der uitga ven en bij het bestuderen hiervan, werd mijn nieuwsgierigheid niet steeds bevredigd. Ik wilde namelijk graag weten welke dokter werd gevraagd Vaak had men dit opgeschreven maar ook werd genoteerd: betaald aan meesterhulp voor Piet tortelof 'voor medicijnenen daar werd ik weinig wijzer van. Vermoed ik dat de vermelding aan het geneesen van het hooft van Aaltje Klaver 10. --. wijst in de richting van een Alkmaarse geneeskundige zeker is dat de onder staande notitie Betaald aan J. Lusink voor het been van Cornelis Groen 14.8.-. de Alkmaarse 'meester' Jan Lusink betreft. Ook werd de naam van de Alkmaarse med. doctor J van Leeuwen enkele malen genoemd Daarnaast werden behalve de plaatselijke heelmeesters Cor nelis de Vries en N.(icolaas) van der Sluys, die meestal als Klaas Sluys werd vermeld, een zestal namen van andere meesters genoemd in de uitgavenpos ten hetgeen er op wijst dat voor de arme gemeenteleden naast de plaatselijke, ook andere geneeskundigen werden geraadpleegd Vermoedelijk moest een behoeftig persoon, die zich ziek gevoelde, eerst aan de diakenen toestemming vragen om een dokter te raadplegen. Uit de raadsnotulen blijkt dat dit bij de gemeentelijke armenvoogden zeker het geval was. Omdat de dokters uit de stad duurder waren dan de plaatselijke, lijkt het me aannemelijk dat een met zijn gezondheid tobbend welgesteld persoon het vaker 'hogerop' heeft gezocht dan de meer behoeftigen 34

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 38