Later werkte hij als professor in Leiden. De laatste jaren van zijn leven bracht hij in Alkmaar door. De geneeskunst stoelde toen nog grotendeels op de leer van de lichaams- of levenssappen, die afkomstig was van oude Griekse (Hippocates) en Romein se medici. Bloed, slijm en gal behoorden in de juiste samenstelling in het lichaam aan wezig te zijn. Werd het goede evenwicht der sappen verstoord dan had dit ziekte tengevolge. Genezing werd dan gezocht in aderlaten, laxeer- en zweetmiddelen. De nadruk werd gelegd op een goede leefwijze, gezonde voeding en frisse lucht. Ook die stonden borg voor een goede gezondheid. Dit kon echter worden ontregeld door een plotselinge verandering van het voedingspatroon of een plotselinge omslag van het weer of andere oorzaken van buiten af. Van bloedsomloop, temperatuur en bloeddruk wist men nog niet af. Foreest en zijn collega's kregen herhaaldelijk te maken met epidemieën van pest, lepra en syfilis. De inzichten van de oude Grieken en Romeinen werkten nog lang door In het onderstaande verslag van de gezondheidstoestand in Alkmaar en omge ving is duidelijk merkbaar dat men dacht dat extreme weersomstandigheden van invloed waren op de gezondheid: De eerste maanden van dit jaar verliepen zeer gunstig de aanhoudende droogte en excessive zomerhitte maakte de vrees wakker dat dit een herhaling zou veroorzaken van epidemieën en deze vrees werd bewaarheid in juli en augustus heerste er inlandse cholera en in september en oktober voortdurende koorts, die velen noodlot tig werd en in november-december heersten recidiven (hernieuwde ziekteaanvallen) die ontaardden in moeras-koortsen, die veel slachtoffers maakten. Dat men toen dacht dat het weer invloed heeft op de gezondheid komt ook tot uiting in het onderstaande bericht uit de Alkmaarsche Courant van 1857 31

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 35