Maar na enkele dagen was de schurft verdwenen Toen dokter Destrée hem weer zag, vroeg deze verbaasd hoe hij dat had klaargespeeld Horend dat dit met bleekwater was gebeurd, zei Destrée uit de grond van zijn hart: Dus een paardenmiddel KWAKZALVERS. De kermis was vroeger de plaats waar de mensheid bij de neus werd geno men Rondtrekkende wonderdokters prezen hun kunde en geneesmiddelen aan. Vaak waren ook pseudo-tandartsen tandartsen aanwezig. Er zijn platen bekend, waarop plastisch wordt uitgebeeld dat de behandeling, die zij op het gebit van hun klant loslieten, verre van pijnloos was. In de vorige eeuw kon je beter geen kiespijn hebben. Er was weinig hulp beschikbaar en of de hulp, die er was, het vertrouwen waard was. Per advertentie in de Alkmaarse krant maakte A. Simon Nathan Dentz uit Amsterdam bekend dat hij twee dagen in een café te Alkmaar aanwezig zou zijn als geëxamineerd Mond, Kies en Tandmeester en dat hij zeer behendig was in het uitnemen van pijnlijke kiezen en tanden en het inzetten van valse tanden en het schoonmaken van kindertandjes. Dat de beste reclame een aanbeveling van derden was, wist men de vorige eeuw ook al getuige de onderstaande advertentie uit de Alkmaarsche Cou rant van 23 augustus 1858. De ondergetekende beveelt den heer N.A. COHEN, Chirur - gijn, Tandmeester op de Laat te Alkmaar aan allen, die hem noodig hebben voor ziekten en kwalen van den mond. Door Gods zegen heeft hij mij van scheurbuik en mijn kind van waterkanker volkomen genezen. P. KEIZER, Oudorp. Of deze reclame te vertrouwen was Meer vertrouwen heb ik in de volgende advertentie: 27

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 31