Reeds in oude tijden waren er mensen, die trachtten een zieke te genezen Bijbelse gezegden als b.v.: 'Medicijnmeester, genees U zelfen 'Die gezond zijn hebben de medicijnmeester niet nodig' wijzen daar ook op In het oude Egypte werd reeds vroeg de geneeskunst uitgeoefend. Ontstoken ogen kwamen daar veel voor en deze trachtte men te genezen door er beschimmeld brood op te leggen. En het hielp Naar alle waarschijn lijkheid kwamen ze bij toeval op dit idee en ervoeren ze in de praktijk dat het hielp Op enigszins vergelijkbare manier ontdekte Alexander Fleming penicilline Beide medicijnen helpen tegen ontstekingen en berusten op schimmel Schedelmos gegroeid op de kruinen van opgehangen personen, die men vroeger tot lering en vermaak nog tijden na hun terechtstelling aan de galg liet hangen, gebruikte men later o m bij de zalfbereiding en aan dit smeersel werd een grote geneeskracht toegeschreven en het berustte eveneens op schimmel. In het laatst van de 16e eeuw kregen de Spanjaarden vaste voet in Zuid- Amerika Het viel hen op, dat de Indianen, wanneer ze zich onwel voelden, vaak een stuk schors van de kinaboom sneden en daarop gingen kauwen het geen hen zichtbaar hielp Deze waarneming leidde tot het geneesmiddel kini ne, lang een veel gebruikt middel tegen malaria en koorts. Ook hier kende men huismiddeltjes In hoeverre er sprake is van werkelijke geneeskracht of bijgeloof is vaak moeilijk te achterhalen. Lang was de fisselpot een gewaardeerd geneesmiddel. Een mengsel van boe- renboter en kruiden, gemaakt volgens een geheim familierecept. Meerdere mensen wisten te vertellen, dat zij zelf of personen uit hun familie- of kennissenkring het wel hadden gebruikt: Cor Schröder, hij woonde in de nabijheid van de spoorwegovergang, had een zere plek op zijn hoofd Hoewel de meeste mensen het uit boter en kruiden bestaande mengsel innamen, placht hij het voor zijn hoofd als een soort zalf te gebruiken 22

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 26