Door het ingrijpen in de waterhuishouding verdween het azolla - kroos uit de sloten. Kwam dit varenachtige waterplantje vroeger veelvuldig voor, na de verkaveling leek het geheel te zijn uitgeroeid en werd 't niet meer gezien. Onlangs zag Jaap en enkele andere personen met hem dat het azolla - kroos pogingen doet om terug te komen. Deze drijvende waterplant (de 'dikke Van Dale' beschrijft de azolla als een drijvende watervaren), lijkt een soort kroos maar is geheel anders dan het zgn eenden - of 'doppies' kroos. Onze vereniging kreeg een schitterend uitgevoerd boekwerk cadeau over het geslacht Baltus Enkele telgen uit deze familie geven in dit boek uitge breide informatie over hun stamboom en wat daarmee samenhangt. Eén van de stamvaders is Jan Jelleszn die omstreeks 1465 te St Pancras werd geboren en hier tijdens zijn leven de kost verdiende als landman en daarbij schepen was Zijn naam wordt o.a genoemd in het bekende Verzekerschrift van de schepenen van het dorp St Pancras in het jaar 1518, dat begint met: Wij Gerrit Jacobszn., Jan Jelleszn-, Willem Eeleszn., Pieter Gerrit Dirkszn., en Adriaan Bartholomeuszn., Schepenen van Sinte Pancras enz. (<le volledige tekst is te vinden in de Kleefse Oudheden) Het boek geeft meerdere leuke bijzonderheden omtrent de geschiedenis van St. Pancras Een er van was een mededeling omtrent de beeldenstorm. In 1566, toen ve len uit onvrede met de R.K. kerk braken en de reformatie op gang kwam, ging een aantal gereformeerdente ver, ze vernielden in de R.K. kerken aanwezige kunstschatten en andere voorwerpen, die degenen, die trouw bleven aan het oude geloof, erg dierbaar waren. De beeldenstorm begon in de Zuidelijke Nederlanden en sloeg weldra over naar het noorden. Haarlem en Amsterdam kregen er ter dege mee te maken. Ook Alkmaar, Egmond en andere plaatsen in onze omgeving. Maar hoe ging het in St Pancras De 'witte' kerk was reeds aanwezig, - zij het dat 't gebouw toen nog niet en nu niet meer wit is - en ook was het toen een R.K. kerk. Onduidelijk was ons of de vernielingskoorts ook hier woedde Op deze vraag geeft dit boek antwoord door de vermelding van de onder staande verklaring van de schepenen van het dorp St. Pancras in het jaar 18

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 22