Hoewel de laatste reactie buiten de doelstelling van onze vereniging valt, meenden we als redactie deze toch te moeten plaatsen, omdat we het aanlei- dende artikeltje eveneens opnamen. Naar onze mening snijdt de inzender een onderwerp aan waarmee veel men sen worstelen Tegenover het "God bewaart ons" staat het "Hoe kan Hij dan zo iets toelaten Als redactie menen we ieders geloofsopvatting te moeten respecteren. Persoonlijk neig ik steeds meer naar de gedachte: Spreken we niet al te gauw over de Goddelijke uitredding en nalatigheid en vergeten we niet te veel de verantwoordelijkheid die we als mens, zowel individueel als geza menlijk hebben AB Bakker Paul Kok en collega's in de eerste wereldoorlog. Terwijl in de archiefstukken gezocht werd naar gegevens omtrent ziekte en zeer in St. Pancras, zagen we een door oud - burgemeester Jacob Kroonen- burg op 2 febr 1920 geschreven brief, die we hieronder weergeven Om de inhoud van de brief goed te begrijpen moet worden bedacht dat de eerste wereldoorlog eind 1918 was geëindigd en de gevolgen van die oorlog begin 1920 nog heel goed merkbaar waren Uit de brief kan worden opgemaakt dat de burgemeester toen tevens ambte naar van de distributie was. 11 biderdaad heeft de uit Broek op Langedijk afkomstige heer P. Kok zich hier nog niet zo lang geleden als bakker gevestigd. Zijn klanten wonen groten deels in Broek. Ook hier heeft hij een aantal klanten, dezen kochten eerder hun brood bij bakkers, die buiten onze gemeente wonen. Gezien de clientèle van de heer Kok heb ik er wel wat bezwaar tegen om Kok te bevoorraden uit het voor de gemeente St.Pancras beschikbare rant soen meel en dientengevolge de bakkers van deze gemeente moet gaan kor ten op hun aantal ingeleverde broodbonnen. Dezen zullen daar beslist geen genoegen mee nemen en ik voorzie dan ook allerlei narigheden. Daarom wil ik U verzoeken dat U mij ten behoeve van Kok een extra voorschot geeft van 500 kg bloem en 100 kg meel.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 15