kassier in de persoon van zijn vrouw of juffrouw Verweel, maar iemand had twee nieuwe briefjes van honderd gulden van hem gekregen en deze zaten zó op elkaar dat niet was opgemerkt dat inplaats van één biljet het er twee waren Pas bij nauwkeurig aanvoelen viel op dat het wel wat een dik biljet was. Grote bewondering had ik voor het bestuur toen het naast de eigen- nog een andere last op zijn schouders nam in de vorm van een kleuterschool. Over de kleuterschool hadden we reeds veel gehoord In die tijd was dit een heet hangijzer en voor velen een gevoelig onderwerp. Onze zegslieden, voor standers van christelijk onderwijs, vertelden dat hier aanvankelijk één kleu terschool was en dat deze werd bezocht door leerlingen van verschillende gezindten. De leidster was kerkelijk, een dochter van Jaap en Hilda Kooy. Iedereen was tevreden: er werd enige aandacht aan bijbelse verhalen en lie deren gegeven - vooral in verband met de christelijke feesten - en alles ging goed totdat er bij sommigen ontevredenheid ontstond en dezen op verande ring aandrongen. Of de onvrede voortsproot uit de mening dat er teveel of te weinig aandacht werd gegeven aan de godsdienstige opvoeding laat ik graag in het midden - wel leidde een en ander ertoe dat hier door een aantal particuliere personen een christelijke kleuterschool werd opgericht Dit werd oorzaak van een flinke verwijdering tussen de voorstanders van openbaar- en bijzonder onderwijs. In de eerste naoorlogse jaren was van een gezamenlijke viering van bevrij dingsfeesten geen sprake Het bestuur van de christelijke kleuterschool had grote moeite om de touw tjes aan elkaar te knopen. Eén van de vurigste voorstanders en tegelijk be stuurslid, politieagent Veenstra, had een andere standplaats gekregen. Een ander bestuurslid maakte emigratieplannen en de overige bestuursleden had den teveel andere beslommeringen aan hun hoofd om daarnaast nog vol doende aandacht te kunnen besteden aan de problemen van de kleuterschool Tenslotte zat men zo in de knoop dat er geen licht meer werd gezien. Dit werd de aanleiding het bestuur van de lagere school te vragen ook de zorg voor de kleuterschool op zich te nemen 155

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 159