In die tijd hadden de meeste scholen nog geen vrije zaterdag (Op enkele scholen waren vanwege de brandstofschaarste de zaterdaglessen verplaatst naar de woensdagmiddag) Zodra de school uit was haastten we ons op die bewuste zaterdagmorgen naar de bushalte Op weg daarheen passeerden we bakker Renzema: hij was invalide en reed in een aangepast wagentje. Eerder had hij me enige vaardigheid in het bak kersvak bijgebracht en daarbij een aantal levenslessen gegeven, ook was hij voorzitter van het bestuur van de Berlikumer school Toen hij ons zag rennen was zijn waarschuwing: "Denk er om dat jullie jezelf niet voorbij hollen en loop niet in zeven sloten tegelijk Noord-Holland was voor ons een gebied, waar thuis wel over werd gespro ken, maar dat we persoonlijk niet kenden. In de vooroorlogse jaren waren de meesten financieel niet in staat om de reis te ondernemen een enkeling moest het doen uit bittere noodzaak) en in de oorlog liet je het helemaal wel uit je hoofd. Soms had je het geluk dat je met een reisje van de knapenvere- niging naar Schoorl mocht De term 'donker Noord-Holland' was ons echter niet onbekend Op onze bruiloft werd ons nog voor ogen gehouden dat we wel een roeping op ons namen en dat we daarvan in onze nieuwe woonplaats zouden moeten getui gen Vlak na de oorlog had de reis vanuit een Fries- naar een Noordhollands dorp wel enige voeten in de aarde Eerst bracht een LABO-bus ons naar Harlin- gen, hierbij een zevental dorpen met de daarbij behorende haltes passerend In het winderige havenstadje moest vervolgens een half uur op de NACO-bus worden gewacht, die ons via de afsluitdijk en een rustpauze in Den Oever naar Alkmaar transporteerde Bij station Alkmaar werd lijn U opgezocht, die de verbinding Alkmaar Schagen onderhield. Voor de eerste maal in ons leven reden we over de Hoornse weg De rij mo lens maakte meteen indruk Voor het overige leek het landschap op dat van Friesland: aan de overkant van de Hoornse vaart een "greidhoek", weilanden zo ver je kon zien. Aan de wegkant de 'bouwhoek' allemaal kale, geploegde akkers. 134

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 138