ons daar blijvend te vestigen - gesteld dat daar wel een woning was geweest, maar die was er dus niet - leek 't ons allen minder gezond. Dus werd gezocht naar advertenties, waarin een onderwijzer werd gevraagd en waarin tegelijk als lokkertje werd vermeld dat er voor te benoemen func tionaris een woning beschikbaar was Dit laatste was in die tijd het middel om aan onderwijzend personeel te komen. Mijn eerste schot was gericht op een school in Den Haag. Het werd een regelrechte ramp In mijn onkunde had ik vergeten in de solli citatiebrief te vermelden dat onze (dorps)schooltijden waren van 7 45 - 10.45 uur. (Een overblijfsel uit de vooroorlogse tijd: de overwegend agrarische be volking wilde persé om 11 uur aan de warme hap en de school had er maar voor te zorgen dat de kinderen tijdig thuis waren, anders zwaaide er wat). Toen op zekere morgen, even na half elf, op de deur van mijn klaslokaal werd geklopt door enkele Haagse heren omdat ze graag een proefles wilden meemaken, liep dit op een fiasco uit. Na een ochtend stilzitten begonnen de banken onder de zitvlakken van de schooljeugd te kriebelen en de kinderen telden de minuten af tot de verlos sende bel zou gaan. De meester had aan het begin van de ochtend het bijbelverhaal reeds verteld en later de sommen uitgelegd Het toetje dat hij onvoorbe reid op verzoek van de Haagse gasten moest opdienen voor de kinderen, die hierin een vorm van schoolblijven zagen, smaakte niet, kortom het werd een grote mislukking 'k Zou dit ongeval niet hebben vermeld indien het niet mijn eerste, onbewuste, kennismaking met een stukje 'oud St.Pancras' en Het Baken was geweest. Eén van mijn 'bezoekers', een lange schrale man, maakte zich bekend met de minder leuk A. C. Monster klinkende naam MONSTER Toen had ik dit nog niet in de gaten. Maar enkele maanden later werd me in St. Pancras verteld dat deze A C. Monster, voordat hij in dienst trad van de 132

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 136