De Kroningsfeesten Op woensdag 31 augustus 1898 aanvaardde Koningin Wilhelmina de rege ring. Zij werd op die datum 18 jaar en werd dus, vorstelijk persoon zijnde, als meerderjarig beschouwd. Op 6 september daaraanvolgend werd zij plechtig beëdigd In heel het land werd feest gevierd. Niet overal op dezelfde dag In veel plaatsen op 31 augustus. Anderen vierden het in september, bijv. St. Pancras op 1 en Alkmaar op 13 en 14 september De Alkmaarsche Courant was niet op de hoogte gesteld van de festiviteiten in St. Pancras, maar gelukkig vermeldde een goedkoop Nieuws en Adver tentieblad hier wel iets over. Daarin was het onderstaande verslag opgeno men: 124 St. Pancras. Volgens het vastgestelde programma begon ons feest Donder dagochtend om half acht met een optocht. Aan het hoofd van den stoetdie bij de school') werd geformeerdwerden een dertigtal ruiters gesteld, die alle moeite hadden gedaan om zichzelven en hun ros zoo mooi mogelijk op te tuigen. Hierop volgde het fanfarecorps, hetwelk gevolgd werd door eene lange rij van 190 kinderen, van 5 tot 13 jaar, twee aan twee terwijl de oude ren in de beste orde hier achter aansloten. Het was een prachtig gezicht, lxings den Bovenweg bewoog zich een stoet tot aan het spoor, waar op het erf van den heer Oud,2) onder begeleiding van het fanfarecorps, door schoolkinderen eenige vaderlandsche liederen werden gezongen. Hier keer de de stoet terug om zich langs den Benedenweg naar het feestterrein in het Noordeinde te begeven. Welwillend had voor dit doel Mej. de Wed. Keizer3) een stuk weiland van V< hectare afgestaan, waarop, dank zij het bij uitstek gunstige weder, jong en oud zich den geheelen dag kostelijk hebben ver maakt. Het eerst waren aan de orde de spelen voor kinderen van 5 tot 13 jaar. Zij, die bij den wedstrijd geen prijs wonnen, kregen toch allen een prijsje van een tombola. Dit kinderfeest duurde tot 1 uur. Dat de kinderen flink onthaald werden, behoeft wel niet gezegd. Voor de noodige afwisseling werd flink gezorgd door het hier bestaande zanggezelschap en het fanfarecorps. Om twee uur namen de volksspelen voor ouderen een aanvang, voor jonge lieden van 14 tot 16 jaar zakloopen, blaastrappen, touwtjespringen en turf rapen.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 128