Geregeld verschenen berichten over de wegens landverraad veroordeelde Franse officier Dreyfus. Deze was in 1894 verbannen naar Duivelseiland en naar jaren later (in 1904) werd vastgesteld, geheel onschuldig. In 1898 waren er reeds personen, die twijfelden aan Dreyfus' schuld. Zij drongen aan op een herziening van het vonnis Eén van hen was de Franse schrijver Zola. Naar aanleiding van zijn geschrift J' accuse werd Zola in 1898 door de krijgsraad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een fikse geldboete Juichten Zola's tegenstanders om deze veroordeling, zijn vrien den, en die waren talrijker, zorgden voor massabetogingen. 25 febr. Zitting van het Kantongerecht te Alkmaar. Wegens loopen langs den spoorweg P. Br. en KI. de G. te St Pancras ie der f 1,— boete of 1 dag hechtenis. Enkele prijzen: Hollands Melkbrood 16 ct per stuk Een rol beschuit 10 ct Een kwartaal abonnement op De Telegraaf kostte 3,50, Daarvoor ontving men zowel de ochtend- als de avondeditie De Alkmaarsche Courant verscheen drie maal per week, op dins-, woens- en zaterdag en dit kostte 0,80 per drie maanden. Het Boterhuis bood boter aan voor 50 en 60 cent per pond. Per advertentie werd ook 1/16 vat boter aangeboden onder rembours en voor een speciale prijs. Op het vat was een idyllisch plaatje geplakt grazende koeien in een mooi, groen weiland Bij opening van het vat zag men dat in de boter het woord SURROGAAT was gestempeld. Gevraagd naar de betekenis werd geant woord: Mijnheer, Ik stempel al mijn boter met het woord surrogaat In dit jaargetijde bevat boter veel vetdelen en daardoor ben ik gewaarborgd voor de wet. Ik verkoop iedere week veel boter: Iedereen wil mijn boter omdat deze zo fijn, geurig en billijk van prijs is. Wilt U ze niet hebben met het woord surrogaat, bestel dan ergens anders. Ik heb zoveel vraag naar mijn boter, dat ik hieraan toch praktisch niet kan voldoen Onnodig te vertellen dat de geurige boter bestond uit een mengsel van boter en andere vetten) 112

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 116