92 DE VETBOET Vinkenlaan 4a, vroeger Achterweg. Gegevens van het kadaster vertellen dat de gemeente St Pancras in 1832 in het bezit was van een perceel land, dat zich uitstrekte tussen Bovenweg en De- stréelaan, vanaf de Vinkenlaan tot het A-veld van Vrone Men noemde het toen heideland en dat geeft aan dat het niet bijzonder waardevol land was. In 1872 was de uit Koedijk afkomstige landman Wognum eigenaar van dit grote perceel en hij bouwde hierop ongeveer ter hoogte van Bovenweg 121 of 123, een huis en schuur.(zie voor Corn Wognum klin 9 blz. 61 en 68-70). Wognum verkocht de grond en gebouwen aan van enkele handelaars, die het doorverkochten aan vrachtrijder en kastelein Simon Lek Hij liet er ook nog een stal opbouwen en dit is naar alle waarschijnlijkheid de bij de herberg beho rende stal geweest, (zichtbaar op de foto in Klin 11 blz. 73). Na Lek werd Klaas Slik eigenaar van het perceel en deze laatste heeft er ge deelten van verkocht, o.a. dat gedeelte waarop de vetboet is gebouwd Vermoedelijk is dit stuk in het begin van de twintiger jaren verkocht aan Cor- nelis Kloosterboer Pzn. Hij had daar een huis en schuur op en dit staat te boek als vetsmelterij. Voor een goed begrip eerst het volgende: Cornelis' vader, Pieter Jacobus Kloosterboer, was aanvankelijk slager in Broek op Langedijk.(zie Klin 9 bl.62) Toen slager Van 't Riet zich in Broek vestigde, die enerzijds goedkope arbeids krachten had in zijn zonen en anderzijds gebruik maakte van in die tijd moderne machinerieën en Kloosterboer veel tijd besteedde aan 'evangeliseren', kon deze laatste niet op tegen zijn nieuwe concurrent en moest hij zijn slagerij in Broek verkopen. Hij vestigde zich daarop te St. Pancras aan de Bovenweg in de woning waarin nu boekhandel - postkantoor Middelburg is. Op twee manieren probeerde hij daar de kost te verdienen: als landbouwer en als slager. In de laatste kwaliteit verrichtte hij vooral noodslachtingen. In 1918 verhuisde hij naar de door hem gebouwde woning aan de Twuyverweg en ook daar was hij zowel landbouwer als slager (dat was de latere woning van Breed bij de Mirakelenbrug.) Verder hielp hij zijn broer Dirk, toen eigenaar van de latere slagerij Ploeg aan de Benedenweg, omdat deze in de oorlog van 1914-1918 in militaire dienst moest

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 96