Hier werd de (handboek binderij voortgezet. Veel boeken worden machi naal gelijmd en gebonden. Bij zeldzame en duurdere boeken gebeurt dit vaak handmatig. Een oud, kostbaar boek, dat door gebruik of ouderdom uit elkaar lag, blad na blad voor zichtig herstellen, vervolgens met garen inbinden en daarna in een speciale band beves tigen, (waarvoor de vakterm restaurerenop zijn plaats is), was één van de bezighe den van het echtpaar Proost. Echtpaar, want ook mevrouw Proost ging zich, toen de kinderen wat ouder werden, toeleggen op dit oude am bacht Ze had een goede leermeester: haar eigen man Enkele van hun werkzaamhe den waren: Een band versieren, 'goud op snee', eerst met speciale apparatuur in het leer de figuurtjes aanbrengen en deze daarna van de goudkleur voorzien. Een boek met allemaal platen een kunstboek, inbinden, dat als één enkel exemplaar, om een zeer speciale band vraagt. Of een zeer speciale opdracht voor een heel bijzondere uitgave Vanwege het bijzondere karakter van zo'n boek werden er in de regel slechts een beperkt aantal gemaakt. Meestal werd dan ieder exemplaar genummerd (Voor liefhebbers een sport om te trachten ééntje van zo'n uitgave in handen te krijgen: "Ik heb nummer van dat speciaal uitgegeven boek!") Dergelijke boeken moesten op een zeer speciale manier worden ingebonden Vaak in een band van eigen ontwerp. Zo'n opdracht was een kolfje naar zijn hand: het vereiste immers meer vakkennis dan het inbinden van een uit elkaar liggende oude en dure Statenbijbel Dit laatste moest naar Proosts inzichten elke boekbinder kunnen 88 Beiden maken zich druk voor het drukwerk

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 92