JACOBUS J. PROOST, ambachtsman en kunstenaar, (nu Destréelaan 125) In 1918, het laatste jaar van de eerste wereldoorlog, werd Jacobus Proost te Monnikendam geboren. Een tiental jaren later werd de crisis voelbaar, er kwam steeds meer werkloos heid, vandaar dat zijn ouders besloten naar Amsterdam te verhuizen in de hoop dat de mogelijkheden om de kost te verdienen daar groter zouden zijn. Nadat hij de lagere school had doorlopen, kon de jeugdige Proost bij een banketbakker aan de slag Maar slagroomsoezen, mokkapunten en amandel- en ander gebak, hoe tongstrelend dit ook mocht zijn, schonken hem weinig arbeidsvreugde. Toen hij dan ook hoorde dat een boekbinder best zo'n halfwas als hem kon gebruiken bedacht hij zich geen moment, maar greep deze kans met beide handen aan Eninderdaad had hij zijn draai gevonden: In de grafische industrie had men toen reeds een prima leerlingstelsel en daarvan maakte hij dankbaar gebruik en wist zich zo tot een bekwaam vakman te ontwikkelen De periode 1940 - 1945 was voor veel beroepen slecht. Wat niet dienstig was aan de oorlogsindustrie had in de ogen van de bezetter weinig of geen waarde Voor veel beroepen gold dat zij wellicht in vredestijd het gemak van de mens dienden, maar tijdens de strijd om de overwinning konden de mensen, die in zulke beroepen werkten en tevens de materialen, die ze ervoor gebruikten, beter benut worden voor de Duitse oorlogsindustrie. Ook Proost werd naar Duitsland gestuurd om mee te helpen aan de Duitse eindoverwinning. Zoals veel anderen, kon ook hij hiermee niet van harte in stemmen en zocht en vond hij een gelegenheid om er tussen uit te knijpen.. Na de oorlog startte hij, eerst samen met een collega, een eigen binderij, die hij omstreeks 1950 zelfstandig voortzette. Ruim tien jaar later - het gezin van Jacobus Proost had toen bijna 25 jaar in Amsterdam gewoond - leek het hun beter de grote stad te verruilen voor een dorp. Graag wilden ze zich in Castricum vestigen. Maar in die tijd was er grote woningschaarste. De makelaars konden in de gewenste plaats niet veel aanbieden en helemaal geen woning met bedrijfsruimte Wel was er iets in een dorp, waarvan de familie Proost nog nooit had gehoord Toen ze toch maar eens gingen kijken, stond de aangeboden woning met erf aan de Achterweg te St. Pancras hen bijzonder aan en besloten ze zich daar te vestigen. 87

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 91