58 PIET VAN GRAGT kwam op vier-jarige leeftijd met zijn ouders uit de Beemster en ze gingen aan de Achterweg (niet ver van de spoorwegovergang) wonen. Een eerdere bewoner van hun huis was Gert de Goede. (Achterweg 165) Vader Frans had altijd paard en wagen. Driemaal in de week ging hij met zelf geteelde groente naar de veiling en nam tevens dat van familieleden, vrienden en bekenden mee. Ouwe Rinus Turkstra was vrachtrijder van het dorp Toen hij overleed nam Jan Bruin dit enige tijd voor hem waar, maar had de rechte zin er niet in. Hij vroeg of Herman Quant (zand en grind rijderij) het niet wilde overnemen, maar deze had er evenmin zin in In 1935 was Piet als 13-jarige knaap al begonnen met voor zijn vader naar de veiling te rijden. Hij kon als jong vrijgezel wagen en ket van Turkstra overnemen. Dat gebeurde en voortaan reed hij op maandag-woensdag en vrijdag naar de veiling in Alkmaar, haalde alles op wat hem werd aangeboden en had dagen, dat hij driemaal heen en weer moest mochten zeggen Direct na de oorlog werden de kippenschuren afgebroken en werd het gehele gebied achter en naast ons huis een fruitboomgaard met veel appelbomen en bessenstruiken. In de grote vakantie was de bessenpluktijd en moesten wij als kinderen ook mee aanpakken. Na de oorlog breidde het papierbedrijf zich uit tot een handel in verpakkingsmateriaalgebakdozenzakken, enz. Mijn vader bezocht per motorfiets zijn klanten in heel West-Friesland. In 1949 kocht hij zijn eerste auto, een Opel Supersix de Luxe uit 1936. In 1948 begon mijn vader een grossierdenj in papier en een kantoorboekhandel en werd het pand aan de Bovenweg gekocht. Het huis aan de Achterweg werd eerst aan Piet Volkers en later aan Piet van Gragt verhuurd, totdat mijn ouders daar, midden zeventiger jaren, zelf weer gingen wonen Later, toen mijn vader uit de zaak stapte, hij was toen 70 jaar, verkochten mijn broers Ruud en Fred, die de zaak overnamen, de grossierderij. Zij openden ook in andere plaatsen (Wormer, Anna Paulowna en Noord Scharwoude) boek kantoorboekhandels. Fred woont in Wormer.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 62