DIRK DE GOEDE, (nu: Wester, Achterweg 10, Alkmaar) De oude Dirk de Goede, getooid met een ringbaardje, waarin hij lekker kon grommelen, woonde aan de Achterweg en hield daar enkele koeien. In de winter werden deze ondergebracht in een stalletje, dat met een afdak tegen zijn huisje was aangebouwd. Hij had een klein, bruin hondje, dat hij steevast aansprak met Hondjehondje, met je kale kontje, kom eens gauw Verder had hij een heel stel kippen, witte leghorns, die hun naam eer aandeden door hem rijkelijk te voorzien van door hen gelegde witte eieren. Iedere zaterdag liep hij met een handwagen vol echte scharreleieren naar Alkmaar om die daar te verkopen. "Opie was een schat van een vrouwtje Ze liep altijd met een hulletje op d'r hoofd 's Zondags gingen beiden lopend naar de kerk in Oudorp. Ze hadden het altijd arm. Omdat ze hun eigen aardappelen en groente teelden, hadden ze wel genoeg te eten." Zo herinnert een kleinzoon hen Dirks zoon Simen was gehandicapt, hij liep slecht en kon maar één arm goed gebruiken. Meestal bewoog hij zich voort in een soort rolstoel. Toch zag hij kans om zijn ruim 300 kippen, Hollandse blauwe, heel goed te verzorgen De eieren gingen vooral weg als broedeieren. In die tijd gold als voorwaarde voor deze eieren, dat je niet meer dan een vastgesteld aantal kippen op een vierkante meter mocht houden. DIRK TURKSTRA (nu H. Geiteman, Achterweg 165 Ook de zaak van Dirk Turkstra begon klein. Hij teelde een aantal groenten als zomerwortelen, sla, andijvie e.d Op de veiling in Broek op Langedijk, waar hoofzakelijk kool werd verkocht, kwamen weinig handelaren die interesse hadden voor de kleine hoeveelheden andersoortige groenten, die hij kweekte. Vandaar dat Dirk besloot om met de hondekar zijn produkten op de Alkmaarse veiling aan te bieden Daar waren meer kopers voor zijn spullen. 41

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 45