35 Op een bijna 500 jaar oude kaart komt naast de Boven- en Benedenweg ook reeds de Achterweg voor. Deze begon toen in het noorden met de huidige Vinkenlaan en boog in het Zuideinde niet met een soort haakse bocht om naar de Heerenweg, maar wijzigde op dat punt het beloop iets in westelijke richting en bereikte op een veel zuidelijker punt, ongeveer waar nu de fietstunnel onder de Nollenweg ligt, de Heerenweg Omstreeks 1960, toen in St. Pancras de woningbouw in het gebied rond Elzen- en Wilgenlaan plaats vond - en het woord Achterweg werd uitgelegd als een minderwaardig acht er-af-weggetje - achtte de gemeenteraad van St. Pancras het raadzaam om deze weg een andere en betere naam te geven. Omdat in dezelfde tijd de Berkenlaan, die aanvankelijk tussen de Stuimellaan en de Kastanjelaan was, in noordelijke richting werd verlengd tot de Achterweg, werd het gehele Pancrasser gedeelte van de Achterweg dat evenwijdig loopt aan de Bovenweg, toen beschouwd als een stuk Berkenlaan (Het oost-west lopende gedeelte van de Achterweg werd toen omgedoopt tot Vinkenlaan). Nog een aantal jaren later, toen men behoefte gevoelde om de naam van de vroeger in St Pancras erg geliefde huisarts A. V.H. Destrée in stand te houden, zag men in de Berkenlaan zoveel allure en historie (dokter Destrée was erg geinteresseerd in het verleden) dat deze toen de naam Destréelaan kreeg. Tevens werd voor de vroegere Pancrasser huisarts aan deze laan een gedenkteken gemaakt. Om de lof van Achterweg tot Destréelaan nog iets te onderstrepen, het volgende waar gebeurde verhaal: Een nu al wat oudere, in St. Pancras geboren en getogen man en als zodanig niet onbekend, wilde in de eerste na-oorlogse jaren graag in het bewuste bootje stappen. Hij deed dit ook, maar slaagde er niet in, gezien de toen heersende woningschaarste een hem en zijn bruid passende woning te bemachtigen. Vandaar dat hij zich een niet onbelangrijk aantal jaren ophield in een wat achteraf gelegen noodwoning. Soms werd hem wel eens een woning aangeboden. Hij placht dan te vragen: "Staat dat huis aan de Achterweg Steeds was het antwoord "nee". Want de huizen aan de Achterweg waren nog schaarser dan schaars

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 39