25 tang in een pannetje kokend water ging en de kies werd getrokken onder het motto 'trekken doet minder zeer dan de kies te laten zitten'. Even verderop woonde aan de Bovenweg een manufacturier Later woonde daar een familie Dekker uit Broek, één van hun zoons, Barend geloof ik, was chauffeur bij de bus.(Naco). Aan de overkant was het winkeltje van de weduwe Peereboom, en een paar huizen verder, net voorbij opa, was Buwalda, de melkboer. Opa Wever, kwam jaren voor de oorlog uit Friesland naar St. Pancras en kreeg werk als voorman in de veenstekerij. Oorspronkelijk was hij kaasmaker. Maar ik heb begrepen dat hij ook in Duitsland heeft gewerkt bij de messenfabriek van Herder in Solingen. Omdat hij bij de kaasmakerij op een gegeven moment in de ploegendienst moest gaan werken, ook op zondag, en dit laatste niet kon of wilde, moest hij naar ander werk uitzien. Ook had hij iets met de "School met de Bijbel" te maken, zoiets als conciërge geloof ik. Bij zijn huis had hij een lap grond en had daar naast een bleekveld, enkele vrucht bomen en rode-, zwarte- en kruisbessenstruiken en bouwland. Ik schat dat het zeker 600 m2 groot was. Hij teelde 'aardebeien', snij- en slabonen, aardappels (Koopmans blanken), spruiten en alle andere, in die tijd gebruikelijke groenten Het geheel werd gecompleteerd door een erg oude houten schuur, waarin hij naast kippen af en toe konijnen hield en tevens had hij de gebruikelijke geiten voor geitekaas. Ik vond die kaas indertijd wel vreemd smaken, maar wist ik veel en dat het geitekaas was, ontdekte ik pas op latere leeftijd. Aan een paal, midden in de schuur, was een soort koffiemolen gemonteerd en daarin werd tarwe gemalen. Af en toe mocht ik met een zakje tarwebloem van opoe en een paar eende-eieren van Schoon uit Broek naar bakker Deen en werden daar eierkoeken van gebak ken. Ook werd er tabak geteeld en de tabaksbladeren moesten, nadat ze gedroogd waren, naar Pool in Hoorn om daar gefermenteerd en gesneden te worden voor shag en pruimtabak en ook voor sigarentabak, want opa maakte zelf zijn sigaren.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 29