22 De heer J. Pikee schreef: Mijn dochter maakte me attent op Uw vereniging en tevens op "De Klin". Nu wil het geval, dat ik vrij veel van St Pancras weet want mijn moeder was uit Pancras afkomstig, hoewel ze daar niet is geboren. Ze was een dochter van Jan Wever en heeft altijd op Bovenweg 25 gewoond, tegenover de familie Spaan Nadat opa naar de Molenhoeve was vertrokken, is het huis afgebroken en kwam daar de Rabobank, voorzover ik weet (later werd dit secretarie van de gemeente St Pancras en in 1990 werd het kantoor van de heer Spaan). Mijn vader overleed eind december 1936 M'n moeder bleef met mij achter. Ze moest toen voor zichzelf zorgen: de sociale voorzieningen waren niet zo goed als nu. Ze kreeg de mogelijkheid om voor een winkeltje, dat gelegen was aan de oostkant van de z.g. Overweg in Broek, boodschappen weg te brengen. Op een gegeven moment zag ze kans om voor 100,-- een winkeltje voor haar huis te laten bouwen om daarin voor zichzelf te beginnen. Ze opende dit omstreeks april 1938, ik was toen 3 jaar oud Iedere zondag gingen we eerst te voet van de Dijk naar de kerk in Broek Daar na, weer of geen weer, gingen we meteen door naar St Pancras. Er mocht op zondag niet worden gefietst De Twuyverweg was toen nog niet geasfalteerd en bestond uit een middenge deelte van klinkers, met aan weerszijden een strook aangestampt zand met wat grind erdoor. Ik kan me niet meer herinneren of het in herfst en winter modderig was, maar ik weet wel dat het er altijd erg koud was en dat het er ook 'skoftig' kon waaien, 's Avonds gingen we weer lopend terug naar Broek, langs de 'witte' kerk, waar spoken op het kerkhof ronddwaalden Wat was ik daar altijd bang en was ik blij als we weer op de Twuyverweg liepen. Maar nadat we over de Mirakelebrug waren, begon de ellende opnieuw. 't Was er altijd zo allemachtig donker en je kwam praktisch geen mens tegen, af en toe eens een fiets met alleen voorop een carbidlantaarn, maar zonder achter licht. En van de lantaarn, die bij de brug stond, werd een meters-lange schaduw voor je op straat geprojecteerd als je die voorbij liep, maar in de oorlog was er geen straatverlichting.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 26