20 In zijn brief vertelde Jan ook enkele latere belevenissen: Ik kende geen woord Engels en kwam op het juiste moment Jan Mulder tegen, om me te helpen. Ik ben daar 3 jaar geweest. Terugdenkend aan dat overgeven van bloed op de boot denk ik, dat dit onschul dig is geweest. Misschien heb ik tijdens een neusbloeding bloed ingeslikt. Later heb ik er nooit weer last van gehad. Toen we uit het kamp kwamen, huurden we een huis in Bathurst. Maar we konden daar slechts twee weken wonen. Naast dat huis stond een kerkje. We hoorden, dal ze in de kerk aan het zingen waren. Eén vrouw kon bijzonder mooi zingen. Ik zei tegen mijn dochter Pieter nel: "Ga je mee naar die kerk. Dat gebeurde. Na de kerkdienst kregen we thee en koek en vroeg men ons van alles. En dan moet je Engels praten..Maar ik wist hen duidelijk te maken, dat we een huis zochten. En dat begrepen ze. Toen was er een mevrouw die zei dat we naar de dominee moesten gaan die in Gosford woonde. Via hem kregen we een huis en daar hebben we ruim twaalf jaar in gewoond voor 1 'J pond per week. Jan Mulder zie Klin nr. 11 blz. 152 onderaan) Ik was eens met m'n vrouw met de boot naar Pago Pago op de Salomoneilanden. Kijk maar eens op de kaart of je het kunt vinden. Ik denk, dat er geen punt op aarde is dat verder van St.Pancras afligt en toch was er toen een jongen uit St.Pancras. De boot lag klaar om te vertrekken. Iedereen stond te kijken aan de railing. Een muziekkorps speelde, héél mooi: "Vaarwel, vaarwel, we hopen jullie weer te zien". Er was over de baai, waarin de boot lag, een lange staaldraad gespannen, van bergtop naar bergtop, en aan de kabel hing een cable-car vol met Frans- penny-wittebloemen en terwijl het corps aan het spelen was lieten ze hoog boven de boot een lading bloemen los, 't was een witte wolk over de boot. Het was zo mooi, dat heel wat mensen hadden tranen van emotie. De Zuidzee-eilanden zijn allemaal mooi, maar alleen om die bloemen, gestrooid over die boot, vergeet ik Pago Pago nooit, (je spreekt het uit als Pengo-Pengo) Vanuit Australië ligt het net voorbij de datumgrens.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 24