Waarom Jan na de oorlog emigreerde, vertet hij hieronder: 17 Nog voor de oorlog trouwde ik met Anna Bruin en kocht ik nog twee vrachtwa gens. Dit was de schoorsteen van Gerbrand Duif, achter Benedenweg 186. Vermoedelijk wordt deze schoorsteen bedoeld "k Ben op België gaan rijden met kool. Op de terugweg nam ik natuursteen mee. Veel te zwaar geladen met dat oude kreng. De tram te Chaleroi heeft me eens tegen de heuvel op moeten duwen Ik werkte me kapot maar verdiende veel te weinig. Gierend arm was ik. Daarom stapte ik naar garage Met in Alkmaar en zei met een stalen gezicht: "Ik wil een nieuwe truck. M'n oude ruil ik in als aanbetaling.Daar keken ze we! raar van op, maar het lukte. Vanaf die tijd heb ik geen armoe meer gehad. En al dat rijden - ik vond het prachtig. Als kind was ik jaloers op een treinwagon, die uit Duitsland kwam: Die was verder ge weest dan ik Na de oorlog moest ik in Boedapest eens geld halen voor een gedane vracht. Vraagt zo'n rooie communist in uniform: "Hoe gaat het in Holland Ik zeg: "Je hebt de groeten van de Koningin - grapje Zijn gehele gezicht vertrok, ik kreeg geen enkele medewerking meer. Erger nog: ik kreeg geen geld Wat een eng sfeertje daar. Het vloog me zo aan dat ik ter plekke het besluit nam: weg uit Europa, als die rooie, rot Russen hier de baas worden, dan kennen wij geen vrijheid meer. Aan de oever van de Donau zat een vroirw steeds naar me te kijken. Opeens stapte ze op me af en vroeg of ik bij haar kwam eten. Ik durfde niet, vertrouwde het niet.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 21