Anno 1996. Keren we terug naar de vragen die we ons in de inleiding hadden gesteld. De verwoesting van Vroonen op 27 maart 1297 dient formeel op naam gesteld te worden van Jan I van Holland, feitelijk werd het in brand steken van het Westfriese dorp verordoneerd door een toen nog eensgezind optredende adelsfactie, tevens 's graven Raad. Achteraf belangrijker dan de vraag wie het dorp in brand had doen steken (dat was trouwens in de middeleeuwen rond oorlogshandelingen zeer gebruikelijk) is de vaststelling dat het Jan van Avesnes was, die met zijn vonnis van 7 november 1299, bewerkstelligde dat Vroonen nooit meer zou worden opgebouwd. Hij was dus dé verantwoordelijke voor Vroonens teloorgang Later werd de Vroonergeest opnieuw bewoond, zij het dat de nieuwe woonkern ontstond aan het Noordeinde van de geest. De naam Sint Pancras komen we tegen vanaf het begin van de 15e eeuw. Leven de dramatische gebeurtenissen met betrekking tot Vroonen nog zichtbaar voort in het Sint Pancras van 1996 9 Ik heb er geen monument gevonden dat herinnert aan de slag bij Vroonen, noch bijvoorbeeld, een gedenkteken dat de plaats van Vroonens vroegere kerk markeert, noch Dan maar het verwachtingspatroon bijgesteld. Een straatnaam misschien? De naam van een weg, een plein, een pleintje dan ,.9 Dat is toch geen kostbare manier om het verleden in herinnering te houden. Zo te zien is er wel een overduidelijke belangstelling voor flora en fauna. Wél Wielewalen en Wilgen, Meeuwen en Magnolia's. Maar waar vind ik de naam van VOLPOND, Vroonens vaandeldrager in de dagen van Floris V, of van VEDDE VAN VROENEN, één van de vier, door Jan van Avesnes in 1297, voor eeuwig verbannen Westfriezen? Misschien iets voor 1997 Dick Roth Heerhugowaard, 1 december 1996 45

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 177