Na Van Renesses vlucht is Wolfert van Borselen in zijn rol van opperste Raads heer feitelijk alleenheerser geworden. Holland, Zeeland en Westfriesland geregeerd vanuit Veere Wolfert laat zich kennen als een eerzuchtig en meedogenloos man, die zich door de jonge graaf vele bezittingen laat toewijzen en het zelfs presteert te trouwen met Catharina de Durbuy, weduwe van de burggraaf van Zeeland, maar óók de schone ex-vriendin van Floris V In alle objectiviteit moet echter ook worden vastgesteld dat hij een verstandige en zo onafhankelijk mogelijke landspolitiek voerde. Maar Wolfert wordt, door zijn positie en zijn optreden, ook door velen gehaat Na twee jaar komt het einde, een conflict van beperkte omvang met de stad Dordrecht, leidt, mede onder invloed van een groep samenspannende edelen, uiteindelijk tot zijn dood Vluchtend naar Zeeland, de jonge graaf met zich mee voerend, wordt hij gevangen genomen en naar Delft gebracht Daar wordt de trotse van Borselen op 1 Augustus 1299 uit het huis waarin hij gevangen werd gehouden, op straat gegooid en door het gepeupel vermoord De cirkel is bijna rond, want wie rept zich onmiddellijk na ontvangst van het bericht van Wolferts dood naar Holland om als raadsman voor de jonge graaf op te treden: Jan van Avesnes Ditmaal ontmoet hij weinig tegenstand In een oorkonde gedateerd 27 oktober 1299, dragen Graaf Jan I en zijn vrouw Elisabeth het bestuur over hun landen, voor vier jaar op aan Jan van Avesnes, Graaf van Henegouwen omdat: "wyjonc zijn ende qualike moghenpeynsen... Die woorden maken een wat zielige indruk en dat was de jonge Jan ook eigenlijk wel: ziekelijk naar het schijnt (alle kinderen uit Floris' huwelijk stierven jong), was hij een speelbal van de machthebbers Nauwelijks veertien dagen later sterft hij als laatste van zijn dynastie, niet zoals velen van zijn voorouders op het slag- of toernooiveld of anderszins door geweld, maar op zijn ziekbed in Haarlem Het betekende na ruim vier eeuwen het einde van het Hollandse Huis, de graven van Henegouwen nemen het bewind over en zwaaien voortaan de scepter over Holland, Zeeland en ..West-Friesland 40

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 172