36 Er werd daar op die dag niet alleen een dorp van de aardbodem weggevaagd, er werd ook een natie vernietigd Dat Floris V de Westfriezen definitief heeft onderworpen is in wezen een fictie. De Friezen accepteerden destijds de onderwerpings-verdragen omdat er op dat moment feitelijk geen uitweg was en waarschijnlijk speelden ook de vele door Floris' bevelhebber Dirk van Brederode gegijzelde landgenoten, daarbij een grote rol Maar in de geest nog onverslagen, was de wil onafhankelijk te zijn nog steeds ongebroken Daar konden ook Floris' dwangburchten niets aan veranderen, integendeel Maar ditmaal, had de adelsfactie rond Floris' jeugdige en machteloze zoon, mede ter versterking van de eigen geloofwaardigheid, de Westfriezen een onherstelbare slag toegebracht. De boerenvrijstaat zou nooit meer opstaan! En wat was de prijs die de Hollands Zeeuwse coalitie daarvoor moest betalen^ De Procurator weet te melden dat "door Gods genade" het "heijrleger van de Graaf bijkants geheel behouden bleef' en slechts het verlies van vier(!) mannen kende waarvan "twee Edel-luijdente weten: Jan van Arkel en Jan van der Dortoge. Waarom de Procurator aannam dat zijn lezers dat zouden geloven gaat mijn 20- eeuwse inzicht ver te boven Melis Stoke bezondigt zich niet aan deze overdrijving, noemt, met betrekking tot het grafelijke leger, geen aantallen en beperkt zich tot: "der scade was niet vele. Als de Hollands/Zeeuwse legerschare zich terugtrekt op Alkmaar rest op de hoge geestgronden temidden van nog gloeiende puinhopen en vers gedolven graven, waarschijnlijk alleen nog Vroones stenen kerktoren De komplotterende edelen rond de graventroon, hebben hun doel bereikt De Westffiezen zijn verpletterend verslagen, stad en land zullen dat spoedig ho ren De glorie straalt af van hun wapens met risico van eigen leven, ingezet voor de jonge Jan I Het wordt tijd om de oogsten!

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 168