33 trouwens niet ongebruikelijk was. Maar de Westfriezen stonden bij hun tegenstanders bepaald niet bekend als ridderlijke vechters en kennelijk had men daarom later niet de minste moeite om, bedrieglijk, een dag eerder ten strijde te trekken Het zal de Westfriezen overigens niet echt verrast hebben Het Hollands/Zeeuwse leger trok via en onder dekking van de Torenburg en de Middelburg op naar de, aan de rand van de Vroonergeest gelegen, Nieuwburg; zo "dat een den anderen mochte si en" (Stoke) Het is waarschijnlijk, maar wordt niet in de kronieken beschreven, dat vanaf dat moment de jonge graaf, vergezeld door de Engelse gevolmachtigden en oudere leden van zijn Raad de komende strijd gadeslaat vanaf de oostelijke hoofdtoren van de Nieuwburg. Dit kasteel met zijn grote voorburcht lijkt ook de aangewezen plaats voor het herbergen van een reservekorps, dat in die tijd gebruikelijk werd aangevoerd door de opperbevelhebber van het leger Maar ook hierover zwijgen de kronieken Volgens de Procurator waren de Engelsen zeer onder de indruk toen ze beide legers konden overzien. Men hoorde ze zeggen: "waren deze legers eendrachtig ze zouden in Engeland zijnde, van het ene einde van het land naar het andere eind kunnen gaan, met of tegen de wil van de koning!" Merkwaardig gezegd misschien, maar de strekking is wel duidelijk De Westfriezen wetend dat bij hun tegenstanders, Hollanders en Zeeuwen in afzonderlijke legergroepen (bataelgen is het middeleeuwse woord) zullen opereren, delen daarom ook hun leger in twee separate eenheden op. Maar het grafelijke leger scheidt ook nog een derde eenheid af, een deel van de troepen wordt namelijk ingescheept en vaart - naar ik aanneem - via het Vroonermeer naar het noordeinde van de Vroonergeest en wordt daar aan land gezet De strijd begint, één van de bataelgen, Hollands of Zeeuws, dat is niet duidelijk, trekt vanaf de Nieuwburg recht op de Friezen aan, de ander gaat eerst via de rand van het Waardermeer noordwaarts, om dan vervolgens de vijand vanuit het oosten aan te vallen En dan is er nog de derde legergroep die vanaf het noorden nadert en de insluiting compleet maakt Een knappe tactiek

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 165