31 Weg, de voordelen van verrassing, van de onbekendheid bij de vijand van het terrein, van de waterbarrieres en mogelijk van de weersomstandigheden. In plaats daarvan de nadelen van een relatief licht bewapend voetleger tegen een zwaar bewapend ridderleger. Om welke reden namen ze deze onbegrijpelijke beslissing Namen ze aan, dat hun ditmaal verzamelde macht het verenigde Hollands/Zeeuwse leger in omvang zou overtreffen? Wellicht geloofden ze niet dat de oproep tot heervaart van de "gelegenheids Raad" rond de jonge graaf tot veel bijval zou leiden, dit mede ingegeven door de wetenschap dat bij de vorige inval onder leiding van Jan van Avesnes de helft van het door de Zeeuwen beloofde aantal mannen niet was komen opdagen. Of leidde het besef van de ernst van de gepleegde misdaden - de gebroken eden, de verbroken verdragen en de afgebroken kastelen - tot de overtuiging dat alleen een totale overwinning hen weer jaren zou kunnen vrijwaren van Hollandse wraak en expansiedrift Een van de weinige voordelen waarover de Westfriezen beschikten was dat zij de keuze van de plaats waar het treffen zou plaats vinden, konden afdwingen. Wetend dat hun tegenstanders zich verzamelden in het versterkte Alkmaar, plantten ze uitdagend hun ambachtsvaandels in het zicht van de vijand op de Vroonergeest, daarmee feitelijk bepalend dat dit de plaats was waar slag zou worden geleverd De Vroonergeest was toen een zeer duidelijk in het landschap zichtbare langwerpige heuvel van oud duinzand, die zich vanaf het kasteel de Nieuwburg ruim twee kilometer in noordelijke richting uitstrekte; de breedte was hooguit vierhonderd meter, de hoogte maximaal drie meter boven het zomerpeil. In het westen grensde de zacht glooiende heuvel vrijwel direct aan het Vroonermeer, in het oosten daalde ze af naar de rietlanden grenzend aan het Waardermeer. Het dorp Vroonen, hoofdzakelijk bestaande uit een groot aantal (waarschijnlijk 72) hoeven werd in het midden van de Vroonergeest (tegenwoordig ongeveer hoek Bovenweg/Meeuwenlaan) gemarkeerd door kerk en kerkhof. Dorp en geestgrond kenden al een zeer lange geschiedenis. Het dorp ondermeer bekend onder de namen Franlo en Vronlo wordt al in de 8e eeuw genoemd en in

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 163