29 In de rijmkroniek valt hierover verder te lezen dat de heren van de Raad waren overeengekomen alle besluiten in algemeen overleg te zullen nemen "Want men altoes overeen droech Dat men ghene dinc en dade Hen (het en) waer bi ghemene rade:.. Waarschijnlijk bleef in deze Dirk van Brederodes voogdijschap dus slechts beperkt tot het voorzitterschap van de Raad. De adelsfactie met in hun midden de jonge knaap toonde op bovenstaande wijze, naar buiten toe ,een gesloten front. Een consortium in conspiratie! Maar het was niet alles goud wat er blonk. De Raad had, met name door de wijze waarop ze tot stand was gekomen, het karakter van een komplot en was zeker niet onomstreden, bij tal van edelen en zeker ook bij een aantal steden heerste (een terechte) achterdocht. Hadden ze hier niet te maken met een aantal samenzwerende edelen, die naast het eigen gewin alleen nog oog hadden voor de belangen van de Engelse koning9 En als de graaf niet het gezag kon voeren binnen de Raad, wie deed of deden dat dan wel Om met de laatste vraag te beginnen, de eerste weken van zijn aanwezigheid in Zeeland, verblijft de graaf in Zierikzee, wat af te leiden is uit een zestal oorkonden, aldaar door (of namens) hem bezegeld Het merendeel ervan regelt of bevestigt maatregelen in het voordeel van de burgers van Zierikzee. Jan van Renesse, de belangrijkste edelman in Zeeland beoosten de Schelde was heer en meester op Schouwen en had ook grote invloed op (en belang bij) de stad Zierikzee. Het is duidelijk dat Van Renesse in die periode een zware stem had in de Raad en de jonge graaf profijtelijk manipuleerde. En Dirk van Brederode? Hij was de halfbroer van Jan van Renesses vader en had er ook in het verleden blijk van gegeven de familierelatie met de Van Renesses op hoge waarde te schatten! Wat de achterdocht in het land ten aanzien van de Raad betrof, zocht men naar een mogelijkheid duidelijk te maken dat men het beste voor had met de belangen van de jonge graaf, ja, daar zelfs het leven voor in de waagschaal wilde stellen

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 161