28 gehaald Hij reist naar Dordrecht en verstuurt vandaar bericht met het verzoek hem snel te mogen spreken. En hoewel van Avesnes lang niet zo argeloos zal zijn geweest als Stoke ons wil doen geloven, zal het antwoord hem waarschijnlijk niet zijn meegevallen. Namens de jonge Jan wordt hem meegedeeld dat, als hij de graaf wil spreken, hij naar Bridorp (een dorp op Schouwen, dus binnen de invloedssfeer van Jan van Renesse) kan komen, maar dan wel met een gevolg kleiner dan 100 man! Niet alleen een grove belediging - die Jan van Renesse veel later nog duur te staan zal komen - maar ook een boodschap die aan de graaf uit Henegouwen duidelijk maakt hoe de kaarten zijn geschud. De eerst rechthebbende op de gravenhoed is in zijn landen teruggekeerd en een groep Engelsgezinde - edelen heeft zich om zijn troon geschaard. Zij vormen zijn Raad en gezien de leeftijd van de jonge vorst, zijn het de feitelijke machthebbers. Jan van Avesnes staat buitenspel en ondanks de steun, die hij vooral in Dordrecht geniet, besluit hij het land te verlaten. De strijd om Floris' opvolging lijkt beslist. De slag bij Vroonen: de definitieve ondergang van een boerenvrijstaat. Wie in de middeleeuwen door een vorst was aangewezen als zijn raadgever, bekleedde in het algemeen een benijdenswaardige functie. Lid zijn van de vorstelijke Raad betekende uitbreiding van macht en eer en niet zelden ook van bezit. Wie dicht bij het vuur zit, enz.. Nu, in het geval van de zeer jonge graaf Jan I, hij was bij aankomst in Zeeland waarschijnlijk niet ouder dan dertien jaar, was dat in principe niet anders, maar daar passen toch een aantal kanttekeningen bij. De Raad was samengesteld op aanwijzing van de Engelse koning of diens gevolmachtigden. Jan had bij de aanwijzing van de leden niets te vertellen gehad en zou ook bij het verder te voeren beleid niets in te brengen hebben. Kortom wie deel uitmaakte van de Raad had praktisch onbeperkte mogelijkheden. Melis Stoke, die het in dit soort zaken niet aan inzicht mankeerde: Hi mach hebben moghenthede, Die de grave hebbe in handen:...

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 160