26 aankomst in zijn landen uitsluitend diegenen als zijn raadslieden aan te stellen die hem door Edwards gevolmachtigden worden aangewezen Edward laat weinig aan het toeval over! Van de gezindheid van één man is Edward kennelijk nog niet overtuigd, namelijk Wolfert van Borselen! De gevolmachtigden hebben aparte instructies zich daarvan te overtuigen, ook Dirk van Brederode en Jan van Renesse zijn daar door Edward bij betrokken. Drie dagen later komen de schepen aan in Zeeland, waarschijnlijk in het onder invloed van Renesse staande Zierikzee, in ieder geval ver weg van Holland en van Jan van Avesnes! Een aftocht. Terwijl in Engeland de Hollands/Zeeuwse afvaardiging feest viert op de bruiloft van de jonge graaf Jan en zijn gemalin Elisabeth, begint Jan van Avesnes zijn geplande krijgstocht tegen de Westffiezen Evenals Floris V bij diens meest geslaagde veldtocht tegen de Westffiezen, scheept hij zijn leger in en landt op Westfrieslands oostkust De graaf van Henegouwen kiest Enkhuizen als landingsplaats, niet ver van Medemblik, waar hij van plan is het al maandenlang belegerde kasteel te ontzetten. Het grafelijke leger overwint de weerstand van de Westfriezen bij Enkhuizen, "ende bernden torp al gheheel. Een brand die werd gezien door de belegerden op het kasteel van Medemblik. In verzen van Melis Stoke: "Doe si opt hitus saghen de brant, Riepen si Inde altehant: God dancons comt nu troest Wi sullen tavont{vanavond) sijn verloest (bevrijd)" Dat de nood op het kasteel hoog was, schetst ook de Procurator: "Want de troupe der Edelen, die daer binnen lagen leden hongersnoodt,soo dat se paerden slachteden ende het vleesch der selver met grooten smaeck op aten.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 158