beleg van Kroonenburg door zijn broer had laten vertegenwoordigen, komt zelf naar Holland om zijn hoge rechten op Floris' erfgoed te onderstrepen De graaf arriveert eerst in Dordrecht, waar hij volgens Stoke enthousiast wordt ontvangen en veel steun krijgt Daarna trekt hij met een leger van drieduizend man naar Delft waar hij zeven dagen onderhandelt met de graaf van Kleef, de laatste moet uiteindelijk het veld ruimen. Jan van Avesnes, Graaf van Henegouwen lijkt de macht in Holland in handen te hebben en besluit te laten zien dat het hem ernst is, bij afwezigheid van zijn neeije, de belangen van het graafschap Holland, te behartigen (en daarbij uiteraard zijn eigen belang!). Het ontzetten van het toen nog door de bisschop van Utrecht belegerde Muiderslot is zijn eerste doel Intussen is de situatie in de graafschappen Holland en Zeeland buitengewoon ingewikkeld geworden, want kort voor de komst van Jan van Avesnes in Holland, laat ook de Engelse koning Edward, na lang stilzwijgen, van zich horen Edward die uiteraard niet van plan is Floris' jonge zoon Jan, nu overigens formeel wel Jan I van Holland, in handen te spelen van Jan van Avesnes, bondgenoot van de Franse koning, stuurt een brief aan de edelen, poorters en alle ingezetenen van Holland, Zeeland, Kennemerland en West - Friesland De brief bevat een uitnodiging voor twee of drie mannen per stad en voor drie, vier of meer edelen per land, om op 11 november met volledige volmachten in Bury- St.Edmunds te verschijnen teneinde daar schikkingen te treffen ten aanzien van de graafschappen en het huwelijk van Jan met 's konings dochter Elisabeth Dit bericht wordt gebracht door een aantal gezanten die van Edward tevens de opdracht hebben meegekregen om steun te verzoeken van een aantal met name genoemde edelen, waaronder Wolfert van Borselen en ook van de steden Dordrecht en Zierikzee En terwijl in stad en land overleg met Edwards gezanten wordt gepleegd over de samenstelling van de door de Engelse koning gevraagde deputatie en over de door hem gevraagde steun, is Jan van Avesnes (het is omstreeks half oktober) alweer onderweg van het Muiderslot naar Zeeland Voor het ontzet van het door de bisschop van Utrecht belegerde kasteel kwam Van Avesnes te laat, het was twee dagen eerder al door de bisschop ingenomen. 24

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 156