22 De gevangenname is een feit en de samenzweerders, van wie Melis Stoke er nog een aantal met name noemt, voeren Floris naar het aan de mond van de Vecht gelegen Muiderslot. Het is niet duidelijk of het de bedoeling van de ontvoerders was Floris naar Engeland te voeren dan wel hem in het Muiderslot gevangen te houden. Hoe dan ook, het bericht van Floris' gevangenname verspreidt zich razendsnel en brengt het volk in beroering. Velen begeven zich vervolgens naar het Muiderslot om "hun" graaf te gaan bevrijden. Vooral Melis Stoke, die geen kans verloren laat gaan de geliefdheid van Floris bij het gewone volk te onderstrepen, schetst deze aanhankelijkheid met veel nadruk. De ontvoerders besluiten vóór dat het kasteel geheel omsingeld raakt met hun gevangene te vertrekken. Het gezelschap wordt bij Muiderberg door een groep Gooilanders staande gehouden. Zij eisen de graaf op en in de consternatie tracht Floris, met gebonden handen op het paard gezeten, te ontsnappen. Gerald van Velsen en anderen trekken hun zwaard en hakken op hem in Floris die zijn "bevrijders" op dat moment vervloekt zal hebben, is kansloos en sterft onder de slagen van zijn ontvoerders. Géén ontvoering, móórd zal de betrokken edelen eeuwig worden nagewezen! Een land in rep en roer. Na de moord op graaf Floris V raakt het land door een aantal ontwikkelingen in een geweldige beroering. Daar is in de eerste plaats de jacht op de moordenaars, een aantal vlucht het land uit, anderen, waaronder Gerard van Velsen verschansen zich op Velsens kasteel aan de Vecht, de Kroonenburch. Het gewone volk speelt een belangrijke rol in de belegering van dat kasteel, een beleg dat onder leiding staat van de graaf van Kleef. En dan is er nog de vraag welke edelen, behalve die aanwezig waren bij Floris' gevangenname, waren er nog meer betrokken in het komplot? We maakten al eerder gewag van Dirk van Brederode, die volgens de Procurator, na onderzoek onschuldig werd verklaard Melis Stoke noemt Jan van Renesse en Wolfert van Borselen en vermeldt, bij uitzondering, de namen van degenen die hem dat verteld hadden.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 154