19 En nu heeft Philips de Schone hem verboden nog langer wol uit Engeland in te voeren Edward vervolgens, die zijn lucratieve wolstapel beurtelings als lok- en dwangmiddel gebruikt, verlegt deze in eerste instantie (als dank voor Floris' bemoeienissen met de Rooms-koning) naar Dordrecht Maar ook Philips de Schone (begenadigd bedenker van listen en streken) is zeer actief en regelt in de zomer van 1295 een gesprek tussen Robert II, graaf van Artois en Floris V. De ontmoeting vindt plaats in het Henegouwse Bergen Robert, die stamt uit het Franse koningshuis, maar ook een bloedverwant van Floris, is de ideale man voor het heimelijk overbrengen van de aanlokkelijke voorstellen van Philips. Deze hebben uiteraard ten doel de Hollandse graaf uit zijn bondgenootschap met de Engelse koning los te weken en hem binnen de Franse gelederen te brengen. Floris beslist niet meteen, wacht, wikt en weegt eerst nog de actuele ontwikkelingen in het conflict. In december 1295 brengen die hem tot een beslissing, Floris doet datgeen wat weinigen voor mogelijk hebben gehouden. Hij vertrekt in het geheim met een kleine groep vertrouwelingen naar Parijs, wordt daar de leenman van Philips de Schone en negeert daarbij het feit dat zijn zoon in handen is van de Engelse koning! Als Melis Stoke verslag doet van het gebeurde besluit hij zijn relaas met En inderdaad, Floris' plotselinge ommezwaai vormde de directe aanleiding tot zijn dood een halfjaar later Een echte "salto mortale." De moord op Floris. Floris' keuze moet vooral koning Edward hebben verbijsterd, ook al moet deze hebben begrepen dat zijn toenaderingspogingen tot Vlaanderen en met name zijn beslissing om de wolstapel weer uit Dordrecht weg te halen en naar het Brabantse Mechelen te verleggen, Floris buitengewoon zwaar moet zijn gevallen. (en) bleef hiere omme doot

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 151