18 Floris had voor dat huwelijk veel over want in het betreffende verdrag belooft hij het tweetal, hen op de dag van hun huwelijk, de helft van zijn landen te zullen afstaan; ja, indien Floris zou overlijden zonder mannelijke erfgenaam valt hen zelfs Floris' totale grondgebied toe! Maar in 1284 overlijdt Alfons en vervalt het verdrag, dat echter in hetzelfde jaar al vervangen wordt door een nieuw huwelijksverdrag, ditmaal tussen Floris' inmiddels éénjarige zoon en erfopvolger Jan I en Edwards dochtertje Elisabeth. Floris' zoon wordt zelfs opgevoed aan het Engelse hof en Edward gebruikt Floris al jaren als zijn vertegenwoordiger op het vaste land van Europa. En ook nu, in het conflict met de Franse koning, onderhandelt Floris - als Edwards vertrouwensman - met de Duitse koning Adolf, teneinde diens medewerking (tegen betaling van veel geld) te verkrijgen in Edwards strijd tegen Philips de Schone. Edward heeft geen reden te twijfelen aan Floris' loyaliteit Maar er is meer en hoewel we uiteraard in dit bestek niet al te diep kunnen ingaan op alle aspecten van de machtsstrijd tussen de twee grootmachten vermelden we als laatste hoofdrolspeler: Gwijde, graaf van het zeer rijke en machtige Vlaanderen. Hij is de schoonvader van Floris, maar tevens één van zijn grootste vijanden De oorzaak van hun vijandschap is gelegen in het feit dat beiden (en hun voorgangers) menen recht te hebben op Zeeland bewesten de Schelde. Floris die zich vanaf 1290 uitdagend Graaf van Zeeland noemt) heeft daarbij veel te stellen met de opstandige Zeeuwse edelen die bij herhaling naar het Vlaamse kamp overlopen In 1295 echter verslaat hij, nu weer met de Zeeuwen verenigd het Vlaamse leger dat in Zeeland was binnengevallen Een groot aantal Vlamingen wordt gevangen genomen. De edelen worden vastgehouden, zij kunnen tegen losgeld worden vrijgekocht, het arme voetvolk wordt in opdracht van Floris, naakt naar Vlaanderen teruggejaagd Het zal de Vlaamse graaf niet milder gestemd hebben jegens zijn schoonzoon, hij geeft zijn aanspraken op Zeeland dan ook niet op. Ondanks Vlaanderens welvaart en macht bevindt de al bejaarde Gwijde zich in het conflict tussen Edward en Philips in een ongemakkelijke positie. Hij is de leenman van de Franse koningmaar Vlaanderen dankt zijn rijkdom aan haar industrie die geheel afhankelijk is van de import van wol uit Engeland.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 150