17 Floris V kiest voor zijn dood. Het jaartal 1296 staat als een monument in onze geschiedenis: de graaf van Holland lafhartig door zijn edelen vermoord Ook voor onze kleine Vroonen- geschiedenis kunnen we er niet omheen, sterker nog, er loopt een rode draad door de geschiedschrijving vanaf de moord, via de strijd om Floris' opvolging naar het slagveld van Vroonen. Om een en ander te kunnen verklaren moeten we terug naar de oorzaak van de moord, en voor de verklaring daarvan weer naar een stukje Europese geschiedenis. Aan het eind van de dertiende eeuw wordt West-Europa gedomineerd door twee grootmachten, de koningen van Engeland en Frankrijk: respectievelijk Edward I en Philips IV, bijgenaamd "de Schone." Beide zijn koningen van groot formaat Uiteraard is er ook nog de Rooms-koning Adolf, formeel de leenheer van onze Floris, maar deze koning van het Duitse rijk heeft feitelijk in Holland weinig meer in te brengen. Floris voelt zich zo vrij als een vogel, misschien wel te vrij! Vanaf 1294 zijn Edward en Philips de Schone in een fel conflict gewikkeld, waarvan de oorzaak is gelegen in de grote bezittingen die de Engelse koning dan in Frankrijk heeft. Voor dit gebied (Gasconje) is Philips de Schone de leenheer van Edward, een (te) moeilijke constructie, die in de veertiende eeuw dan ook de aanleiding zou worden tot een "honderdjarige oorlog" tussen beide landen. Maar als Philips, zeer begerig zijn grondgebied uit te breiden, simpelweg Gasconje als leen van Edward vervallen verklaart en bovendien een vriendschaps verdrag afsluit met Edwards erfvijanden, de Schotten, kan een reactie van de kant van de Engelse koning niet uitblijven. Edward probeert bondgenoten te werven op het vaste land van Europa om via het noorden dan wel het oosten Frankrijk te kunnen binnenvallen. Van één trouwe bondgenoot is Edward zeker, Floris V onderhoudt, zoals al eerder gezegd, reeds zeer lang uitstekende relaties met de Engelse koning. Relaties die tot twee maal toe tot huwelijksverdragen hebben geleid met betrekking tot wederzijdse kinderen Reeds in 1281, toen de betrokken kinderen nog peuters waren, werd tussen beiden vastgelegd dat Floris' dochter Margareta als de tijd daarvoor aangebroken was, zou trouwen met de Engelse kroonprins Alfons.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 149