15 Melis Stoke zegt van het laatst genoemde huis dat het ...den dijc bescermen zoude, Met andere woorden de versterking moest verhinderen dat de Westfriezen de dijk zouden doorsteken. Floris was de oorzaak van zijn eerdere nederlaag nog niet vergeten Drie kostbare kastelen binnen de afstand van anderhalve kilometer! Beter kan het strategisch belang van de toegang tot de Vroonergeest niet worden aangegeven. Stoke tekent er bij aan dat de onderlinge afstand tussen de kastelen zodanig was dat in geval van een beleg men met pijlen elkaar onderling kon "bestrijken." Toch vertoonden de Westfriezen geen spoor van onderdanigheid en ondanks de dwangburchten had hun totale overgave nog lang op zich kunnen laten wachten als Floris niet was bijgestaan door de natuur (of door God - zoals de Procurator schreef - die overal de hand van Onze Lieve Heer inzag). Feit is dat de winter van 1287 op 1288 een stormwinter was met een tweetal "hoogtepunten" die ook in West-Friesland enorme overstromingen veroorzaakten Floris V sloeg onmiddellijk toe en bij verrassing zoals zou blijken De graaf gaf zijn baljuw in Kennemerland, de al eerder genoemde Dirk II van Brederode opdracht met strijdkoggen het ondergelopen land binnen te vallen. Dirk voer van huis tot huis en van dorp tot dorp De Friezen waren kennelijk te plotseling overvallen om de eigen schepen in de strijd te kunnen brengen en waren daardoor niet in staat elkaar te helpen. Dirk bereikte op die manier een vrij gemakkelijke overwinning en eiste, in naam van zijn leenheer, gijzelaars overal waar hij verscheen. Het verzet van de Westfriezen kwam aan zijn einde De dwangburchten, de watersnood, de gegijzelden, het was genoeg geweest; het eind van het lied was daar of zoals Stoke - prachtig - schreef: Inderdaad, hulde brengen aan de graaf en onderdanig zijn. Er bleef de Westfriezen niets anders over dan om de onderwerpings-verdragen die Floris ze, begin 1289 Waer dat men insteken woude "Nu sijn de Vresen so verre comen, Dat si mosten an haren danc Singhen enen niwen sanc, Dat si met herten niet en gheren. Si moesten hulden ende zweren Den gr ave, ende onderdanich wesen.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 147