14 Floris behaalt nog meer eer, hij vindt het graf van zijn vader, dat volgens de Procurator de graaf wordt aangewezen door een oude man "die noch de wereld noch zichzelf tot veel nut was!" Ook Melis Stoke wijdt veel woorden aan het door Floris vinden van zijn vaders gebeente, daaruit: "Thoeft (het hoofd) nam hi in de handen sijn, Ende dancte Gode ende onser Vrouwe Tenslotte de eigen woorden van Floris V die de Engelse koning Edward in een brief verslag uitbrengt van zijn overwinning op wat hij noemt "mijn doodsvijanden, de Friezen" en daarbij uiteraard melding maakt van het vinden van het lijk van zijn vader "iets wat ik boven alles wenste Ondanks zijn overwinning is Floris nog niet in staat West-Friesland volledig in zijn macht te houden Een permanente bezetting van het gehele land is buitengewoon kostbaar en gezien de vijandige bevolking ook niet te handhaven. Maar Floris had aan de Engelse koning, die met Wales soortgelijke problemen had, een goed voorbeeld en raadgever. Edward liet in Wales een aantal dwangburchten bouwen waarmee hij de bevolking onder de duim hield. Floris besloot tot hetzelfde en zo verrezen op strategische plaatsen kastelen teneinde de West-Friezen voorgoed te kunnen bedwingen Het hoeft geen betoog dat de bouwplaatsen door de Hollandse troepen permanent werden bewaakt En zo spon Floris zijn web rond het Westfriese land De graaf begon met een kasteel bij Wijdenes, dit om de landingsplaats aan de oostkust zeker te stellen en één bij het strategisch gelegen, ook als stad belangrijke, Medemblik. In het Noord-westen, tussen Eenigenburg en Krabbendam verrijst de Nieuwendoorn Dit kasteel werd daar mede gebouwd ter bescherming van de Rekerdam die in 1264 aan de monding van de Rekere was gelegd om de instroom van de zee te verhinderen. En tenslotte twee kastelen in de onmiddelijke omgeving van de Alkmaarse Torenburg Ze worden gebouwd aan de dijk tussen Alkmaar en de Vroonergeest, die Floris, na zijn mislukte poging in 1272, dan toch weet aan te leggen (de latere Munnikenweg). Aan het Westfriese eind daarvan, zogezegd op de "stoep" van Vroonen wordt de Nieuwburg gebouwd en halverwege de dijk een kleiner kasteel, de Middelburg

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 146