13 In de daarop volgende jaren is tussen de partijen slechts sprake van schermutselingen met wisselend succes. Het wachten is op de volgende grote confrontatie, want dat die zal komen is zeker. Maar Floris heeft geleerd geduld te oefenen en ook zijn strategisch inzicht is gegroeid Hij neemt tal van maatregelen om West-Friesland verder te isoleren. De graaf wenst geen tweede afgang en bereidt een nieuwe inval lang en terdege voor Tien(!) jaar na de eerste poging, schrijft Floris V in een brief aan de Engelse koning, waarmee hij nauwe banden onderhoudt, dat hij "zijn grootste vijanden" opnieuw gaat aanvallen. De aanval zal 18 mei 1282 beginnen en worden uitgevoerd door een Hollands- Zeeuws leger, aangevuld met troepen van de graven van Gelderland en Kleef. Floris heeft dus voor bondgenoten gezorgd en wat de aanval zelf betreft heeft hij een origineel plan bedacht. Alkmaar - Vroonen heeft afgedaan als springplank; Floris zet zijn ridderleger niet opnieuw voor waterbarrieres, neen, de graaf scheept zijn leger in Dat inschepen vindt plaats in Haarlem en Beverwijk, vervolgens komen de schepen samen op de rede van Amsterdam, vanwaar het richting Westffiese kust gaat De aanvalsopzet is even eenvoudig als geniaal. Floris ontscheept zijn leger bij Wijdenes, vanwaar een hoge landrug zijn zware ruiterij toegang moet geven tot het hart van de boeren vrij staat Hoogwoud Maar als Floris denkt zijn tegenstanders te kunnen verrassen komt hij bedrogen uit, de Westfriezen wachten hem zwaar verschanst op Het lukt echter ze uit hun stellingen te verdrijven, waarna het in Schellinkhout tot een slag komt waarbij de Friezen worden verslagen; de weg naar Hoogwoud ligt open Maar volgens de kroniek van de Procurator neemt onderweg daarheen de weerstand van dorp tot dorp toe Toch wordt Hoogwoud bereikt alwaar de finale slag wordt geleverd Melis Stoke is vol lof over de dapperheid van de Hollandse en vooral de Zeeuwse edelen Het leger van Floris behaalt de eindoverwinning en de Procurator vertelt dat er veel Westfriezen worden gedood en weinig gevangen genomen "uit wraak voor de eervolle vorst de Rooms- koning Daarna wordt Hoogwoud geplunderd en verbrand Er zijn momenten waarop je vanwege het streven naar objectiviteit ook eens een door Westfriezen geschreven kroniek uit die tijd zou willen raadplegen, helaas, ze zijn er niet!

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 145