11 de zee", die getuige zijn tekst, niet van Westfriese sympathieën verdacht kan worden, in zijn kroniek schreef: Bannelingen uit Holland die in West-Friesland woonden herkenden echter de wapens op 's konings uitrusting wèl en zeiden: Ik betwijfel of de daders spijt van hun daad hebben gehad, (zoals Melis Stoke ons wil doen geloven), daarvoor was de wederzijdse haat te groot, maar ze zullen wel zijn geschrokken Zonder twijfel hebben ze begrepen dat deze gebeurtenis voor West - Friesland grote gevolgen zou gaan hebben Snel begraven ze de koning op een geheime plaats... Als de dramatische gebeurtenissen tot Europa doordringen geeft dat veel opschudding, talrijke buitenlandse kronieken uit die tijd berichten erover De Westfriezen (evenals de Zwitsers) in het buitenland bekend om hun onwil zich naar het feodale systeem te schikken, zijn nu ook koningsmoordenaars geworden Wraak kan niet uitblijven De eerst aangewezene daarvoor is uiteraard de erfopvolger van Willem II in het graafschap Holland: Floris V Maar Willems enige zoon is op het moment van de dood van zijn vader slechts anderhalfjaar oud. Niemand voelt zich geroepen uit zijn naam de kastanjes uit het vuur te halen, ook de voogden van Floris niet, het ontzag voor de Westffiezen is kennelijk groot Maar de zaak verjaart niet, de opvoeders van de jonge Floris hebben hem ongetwijfeld op de feiten en op zijn plichten gewezen. Zijn vader vermoord door opstandige boeren en begraven in ongewijde grond, geen ridder kan dat ongewroken laten En, afgezien van deze ridderlijke motieven, West-Friesland is een rijke buit. "Dese Vriesche honden en wisten nyet dattet Coninc Willem die eedel man was; maer stonden en he sagen zijn tor keel (wapenkleed) ende zijn wapen ende liepen over hoopen daerom als heesten. "Gy hebt den Coninck uwen rechten Heer doot geslagen.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 143