9 Het gaat niet zozeer om de inhoud van de brief dan wel om het opschrift ervan "In castris in depopulatione Westfrisiae", vertaald: "In de legerplaats tijdens de verwoesting van West-Friesland" Melis Stoke schreef het al: de Rooms-koning was een hardvochtig heer! Maar Willem bereikt dat jaar zijn doel kennelijk niet, want ruim een jaar later in juli 1255 valt hij opnieuw vanuit Alkmaar West-Friesland binnen Het is een zeer natte zomer en de krijgsbenden van de Rooms-koning worden gekeerd door het water in moerassen, meren, poelen of plassen Weer faalt de opperleenheer in zijn opzet West-Friesland ten onder te brengen Oudorp en Vroonen, verder reikt zijn arm niet De Rooms-koning dreigt voor de ogen van heel feodaal Europa zijn gezicht te verliezen, temeer daar hij inmiddels met de paus is overeengekomen dat hij op het Paasfeest van het volgende jaar naar Rome zal komen om tot keizer te worden gekroond Een keizer die niet eens zijn gezag kan vestigen in de achtertuin van zijn eigen graafschap! Willem is furieus en besluit tot heirvaart in de winter, als het hart van West-Friesland via de bevroren meren te bereiken is Het verloop van deze expeditie is overbekend; in dit bestek zullen we ons beperken tot het beschrijven van het dramatische einde ervan. Als Willem II, Rooms-koning en beoogd keizer aan het hoofd van zijn leger Hoogwoud via het Berkmeer nadert en de onderwerping van het Westfriese volk hooguit nog een kwestie van uren lijkt, nemen de gebeurtenissen plotseling een voor Willem noodlottige wending De vele middeleeuwse kronieken die er over berichten, brengen even zovele versies van het gebeurde Zeker is dat de zwaargewapende koning, die op een bepaald moment zijn metgezellen ver vooruit is, met zijn paard door het ijs zakt en door de toegesnelde Westfriezen wordt doodgeslagen ""De Rooms-koning vindt zijn Hoogwoud Het in wanorde geraakte en van zijn aanvoerder beroofde leger wordt vervolgens vernietigend verslagen. De ironie van het lot wil overigens dat degenen die de koning hadden doodgeslagen hem niet eens hadden herkend Zoals "de klerk uit de lage landen bij

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 141