Dezen weigeren zich al eeuwenlang te onderwerpen aan de graven van Holland, zich daarbij beroepend op een hen ooit door Karei de Grote geschonken vrijheidsprivilege. Het privilege berust echter op een legende, waar tegenover staat dat de aanspraken die de graven meenden te hebben op het Westfriese gebied evenzeer elke rechtsgrond missen. De lijst met gewapende conflicten is lang; de door de Westfriezen uitgevoerde rooftochten in Kennemerland worden prompt gevolgd door vergeldingsacties geleid door de graven van Holland. Maar de Westfriezen blijven baas in eigen land Hun grondgebied is omgeven en doorsneden door meren, moerassen, wadden en killen en is daardoor voor een zwaargewapend ridderleger te paard zeer moeilijk toegankelijk. Bovendien beschikten de Westfriezen over een sterk georganiseerde gemeenschap met de banne(dorp) of buurschap als hoeksteen, daarboven weliswaar overkoepeld door koggen en ambachten, maar in tegenstelling tot het feodale systeem werd hier de top van de piramide aangestuurd door de basis. Deze eeuwenlang beproefde organisatie vormde tevens de grondslag voor de rechtspraak, de aanleg en het onderhoud van de dijken, de verdediging van het eigen land en het voeren van krijgstochten daarbuiten. De "boeren vrijstaat" West-Friesland was een geduchte tegenstander! Maar de Rooms-koning treft zijn maatregelen, die er ondermeer op gericht zijn Alkmaar als uitvalsbasis tegen de Westfriezen te kunnen gebruiken. De Rekere, een water dat via het Zijpe in open verbinding met de Noordzee stond, ongeveer het tracé volgde van het huidige Noordhollands kanaal en bij Alkmaar in het Voormeer stroomde, werd afgedamd. Deze dam is heden ten dage nog als "de Dijk" in het stadsbeeld van Alkmaar herkenbaar Aan het einde van de dam, op Westfries grondgebied, werd een kasteel gebouwd, de Torenburg. De burcht stond op de plaats van de huidige Friese brug In 1254 verleent de Rooms-koning stadsrechten aan Alkmaar. Het is tevens het jaar dat de Westfriezen weer in opstand komen en Willem vanuit Duitsland terug keert naar Holland om "thuis" orde op zaken te stellen Er is over het verloop van het conflict dat jaar, op één uitzondering na, weinig bekend. Die uitzondering betreft een in oorkonde bewaard gebleven brief die Willem schrijft als hij in de maand mei in West-Friesland verblijft 8

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 140