3 Wat het tijdstip betreft, levert dat al snel duidelijkheid op. Er kan geen twijfel over bestaan, 700 jaar geleden, op 27 Maart 1297 levert een Hollands-Zeeuws leger bij Vroonen slag met de Westfriese "macht." Maar ten aanzien van het "waarom en door wie", blijven de onduidelijkheden bestaan. Bovendien 1297, dat is toch óók (1296 1), of wel één jaar na de moord op graaf Floris V. Is er een verband En waar vind je als het gaat om de middeleeuwen, betrouwbare antwoorden op zulke vragen Onderstaand het verslag van mijn zoektocht. Ik nodig U uit mij daarop te volgen Maar weest gewaarschuwd! Onze tocht zal U niet alleen ver terug in de tijd voeren maar, voor een goed begrip, ook ver buiten de grenzen van Uw dorp. De bronnen Alle moderne geschiedschrijving over die verre tijden berust uiteindelijk op een beperkt aantal bronnen uit die tijd zelf. Tot de belangrijkste daarvan behoren ongetwijfeld de kronieken en als aanvulling (en controle!) daarop, de oorkonden De middeleeuwse kronieken kunnen worden beschouwd als de geschiedenisboeken van hun tijd, zij het dat de inhoud vaak beperkt bleef tot een chronologische opsomming van gedenkwaardige gebeurtenissen zonder veel onderlinge samenhang, ook al zijn er op dit laatste punt gelukkig uitzonderingen. Zonder uitzondering echter kan worden gesteld worden dat voorzichtigheid is geboden als het gaat om het waarheidsgehalte en de volledigheid van deze kronieken. Ze werden meestal geschreven door klerken een geestelijke met een lagere wijding) en altijd in opdracht van geestelijke of wereldlijke machthebbers, die niet zelden een persoonlijk belang hadden bij de inhoud van het geschrevene. En."wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Een treffend voorbeeld daarvan is de beroemde rijmkroniek van Melis Stoke. De schrijver van deze ook voor ons Vroonen-ver haal zeer belangrijke kroniek kreeg zijn opdracht van niemand minder dan Graaf Floris V zelf en aangezien deze een niet onaanzienlijk deel van zijn leven heeft besteed aan het bestrijden

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 135