2 DE SLAG BIJ VROONEN Inleiding Het kaartje betreffende de omgeving van Alkmaar op de pagina hiernaast trof ik enkele jaren geleden aan in een standaardwerk over de Nederlandse cartografie. Het is afkomstig uit een boek van de Alkmaarse historicus Simon Eikelenberg getiteld: "Gedaante en gesteldheid van Westfriesland voor den jaare MCCC", met als ondertitel: "den ondergang van het dorp Vroone." De zin in de begeleidende tekst: "Het dorp Vroonen is overigens in 1299 verwoest en na 1300 iets noordelijker herbouwd als Sint-Pancras", riep bij mij naast belangstelling ook diverse vragen op. Vroonen? Voor mij een volstrekt onbekende plaatsnaam. Verwoest Door wie en waarom? Mijn aanvankelijke naspeuringen maakten mij, veroorzaakt door de grote variatie in de gevonden antwoorden, alleen maar nieuwsgieriger. Wel werd snel duidelijk dat de verwoesting van een dorp Vroonen daadwerkelijk had plaatsgevonden en geplaatst diende te worden in het kader van de strijd tussen de graven van Holland en de Westfriezen, waarbij de laatsten al eeuwenlang hun onafhankelijkheid met succes tegen de eerstgenoemden hadden verdedigd Maar wanneer9 Naast 1299 werden ook 1297 en 1303 genoemd. En wat betreft het antwoord op de vraag, op wiens naam de verwoesting mocht worden geschreven, werd de verwarring alleen maar groter. De moderne Kroniek van Nederland vermeldt Wolfert van Borselen (een Zeeuw), andere bronnen noemen Jan van Renesse (eveneens een Zeeuw) en ook Graaf Jan I, de zoon van Floris V, "der keerlen God En Uw en mijn KLIN? In de jaargang van 1988 wordt Jan van Avesnes als de schuldige aangewezen! Tijd voor nader onderzoek dus Een dorp verbrand, een natie verloren.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 134