117 Als 13-jarige knaap was Ate begonnen zijn vader helpen Een jaar of vijf later werd vader Piet zo ziek, dat hij niet meer in staat was zijn beroep uit te oefenen Op Ates schouders rustte de taak de kost voor het ouder lijk gezin te verdienen. Toen hij een jaar later werd opgeroepen voor militaire dienst, was 'Leiden in last Vandaar dat moeder De Graaf een brief naar HM de Koningin schreef waarin hun moeilijkheden uiteen werden gezet Het resultaat was dat Ate slechts zes weken onder de wapenen is geweest en daarna de bodedienst weer ter hand kon nemen Tot 1952 bleef de zaak op deze voet voortgaan Toen kon het zo worden geregeld dat Ate de zaak van zijn vader kon overne men en zelf een gezin stichten Aanvankelijk woonde het jonge gezin in een noodwoning In 1953 kochten ze van de wed. Ploeger een woning in het Noordeinde, waar naast toen al spoedig een garage werd gebouwd en die in de Vijzellaan worden verlaten.. De bodedienst vergde van hem, dat hij 's morgens op vaste tijden het dorp doorreed om te zien of men van zijn diensten gebruik wilde maken Vervolgens vertrok hij naar Alkmaar en handelde daar zijn opdrachten af en in de loop van de middag leverde hij in St. Pancras de bestellingen af. Vaak deed hij voor of na de bodedienst nog iets anders, zoals kool of andere groenten naar de zgn. neerzetveiling brengen of vervoerde hij het een of andere vrachtje In 1954 overleed vader Piet de Graaf en kwam Ate voor een probleem te staan Hij had wel de zaak overgenomen, maar deze steeds onder de naam van zijn vader gedreven Zelf had hij niet alle benodigde papieren in zijn bezit en daarin moest toen met spoed worden voorzien. Wanneer hij er niet in slaagde zich de vereiste kennis binnen afzienbare tijd eigen te maken, zou hij zijn zaak moeten beëindigen chocoladereepjes voor terug. Toen gingen we met een handkar en een transportfiets de stad in, daarvoor in de plaats zijn nu hulpmiddelen als laadklep en heftruck gekomen. Wat waren toen die houten kratten met hieekwaterflessen zwaar. Of die zakken met meel, die Aanvankelijk 75 kg en later 50 kg wogen en die langs een lad dertje bij de bakker op zolder moesten worden gebracht.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 121