de voordeur. Toen ze hoorde dat de woning Verlengde Vijzellaan 3 (nu Ro- zenlaan) vrij kwam, huurde het gezin dit huis van Hendrik Hart Zoon Ate verstrekte uit die tijd de volgende gegevens: 113 Toen Siem Wognum me vroeg iets over mijn vader te vertellen, heb ik eerst mijn zuster Nel, die op de Molenhof woont en iets ouder is dan ik, gevraagd wat zij zich nog over de begintijd herinnerde. Ze antwoordde'Over het begin van zijn "zaak" mets, alleen dat het vreselijk armoe was in die crisisjaren. Ik herinner me nog heel goed dat moeder eens om wat huishoudgeld vroeg en dat vader toe vier dubbeltjes op tafel legde Mijn vader begon een bodedienst met een oude T - Ford. Hij kwam hier vreemd in St. Pancras, had hier geen familie noch kennissen of vrienden. Met andere woorden: geen enkele relatie En er reden toen al zes bodediensten vanuit de Langedijk naar Alkmaar. Daarom begon hij op Schagen te rijden, want op die route was hij bekend. La ter ging hij op Alkmaar rijden. Een bodedienst vervoerde goederen van een leverancier, bijv. een fabrikant of grossier, naar een winkelier. Ook werd er vaak iets voor een particulier ge daan, voor zo iemand moest men één of meer boodschappen doen. Een rijbewijs heeft hij nooit behoeven te halen. Dit betekende echter wel, dat hij in het begin niet achteruit durfde te rijden. Later durfde hij ons lachend te vertellen: "Ik reed dan maar een straatje om De auto stalde hij in het voorste gedeelte van de bleekwaterfabriek van Hen drik Hart. (In het achterste deel maakte de tegenover deze schuur wonende Bram Glas toen bleekwater). De zolder in de schuur was zo laag, dat de auto er niet in kon. Daarom werden er gleuven in het beton gehakt voor de wielen van de auto. (Ze zijn nog zicht baar). In de oorlog was er geen benzine meer te krijgen. Dus kon er niet meer met de auto worden gereden. Vandaar dat er een paard en een wagen werden gekocht. De wagen had alleen een platte bak. Omdat de vracht droog moest blijven, heeft Bram Smit er een overkapte laadbak op getimmerd. Tijdens de oorlogs jaren werden paard en wagen ook in de Vijzellaan gestald.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 117