112 grote werkloosheid een werkverschaffingsproject wilde opzetten, valt moeilijk na te gaan. Maar aan het einde van de Rozenlaan (toen nog Verlengde Vijzel laan genoemd) liet hij een gebouwtje zetten om daarin een koffiebranderij te beginnen. Aan de noordkant van de Rozenlaan liet hij drie dubbele woningen zetten. Deze waren bestemd voor de arbeiders in de koffiebranderij. In de Van der Vijzellaan bouwde hij tegenover zijn eigen woning twee dubbele woningen, die bestemd waren om het leidende personeel in te huisvesten. De koffiebranderij heeft niet of weinig gewerkt. Hart had zijn bezit o m. gestoken in aandelen van een IJmuider visrederij en hiermee verloor hij veel geld. Vermoedelijk had hij niet meer de financiële kracht om zijn project door te zetten. Een van zijn werknemers of toekomstige werknemers was de heer De Jager Men meent dat hij zowel in de Vijzellaan, vlak naast de schuur, die nu van de fa. Vroegop is, als in de Rozenlaan, naast het voor koffiebranderij bestemde ge bouw heeft gewoond. Het gebouw werd later overgenomen door De Jager en hij had daar een wasserij tot het begin van de vijftiger jaren. Hij waste veel voor een Alkmaars zieken huis. Ook heeft de firma. Volkers er een aardappelwasserij in gehad. Nu gebruikt Jaap Wagenaar het als bollenschuur. In de Vijzellaan had Hendrik Hart een bleekwaterfabriek Hierin werkte Bram Glas. In de oorlog werd er clandestien geslacht. (Klin 10 blz. 75) Later was het enige tijd in gebruik als kleuterschool. En tevens was er de eerste garage van: DE GRAAF van SINT-PANCRAS In de crisisjaren zag Piet de Graaf geen heil meer in zijn agrarisch bedrijf en ver huisde daarom uit De Stroet naar St. Pancras. Hier woonde hij eerst enige tijd op Bovenweg 24. Mevrouw De Graaf vond haar nieuwe woning best aantrekkelijk, maar één ding stond haar beslist niet aan: het perceel was zo smal, dat er geen ruimte was overgebleven om een pad naast het huis te hebben. Bij praktisch alle woningen gingen de kinderen door de achterdeur naar binnen, maar bij hen was slechts één toegang: alles moest door

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 116